Güncel

Kader’in davasının takipçisiyiz!

Sêrt(Siirt)’in Pervari ilçesine bağlı Yapraktepe(Evrax) köyünde 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında anne olan ve 14 yaşında evinde tüfekle katledilen Kader Erten’in 5’inci duruşması bugün Siirt Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme başkanının duruşmaya gelmemesi nedeniyle karar verilmesi  beklenen duruşma 13 Ekim tarihine ertelendi.

Duruşmaya Berfin Kadın Danışma Merkezi, Barış Anneleri Meclisi, İHD, DBP, Yeni Demokrat Kadın, Siirt belediyesi kadın eş başkan yardımcıları ile kadın belediye meclis üyeleri de katıldı. Hakkında “nitelikli cinsel istisimara yardım” ve “hürriyetten yoksun bırakma” suçlarından 20’şer yıl hapis cezası istenilen babası Musa Erten, kayınpederi Tahir Atak ve “nitelikli cinsel istismar”  suçundan 30 yıl hapis cezası istenilen eşi Mehmet Atak duruşmaya katılmadı. Kader’in ve sanık avukatlarının katıldığı davada, sanık avukatı, Kader’in yaşından daha büyük gösterdiğini ve kendi rızasıyla evlendiğini söyleyerek bizlere 26 kişi tarafından tecavüze uğrayıp “rızası var” denilerek sanıklara alt sınırda cezanın verildiği N.Ç davasını hatırlattı. Daha önceki duruşmalarda sanıklar Erten’in ikinci çocuğuna hamile olduğunu ve çocuğunu ölü olarak doğurduktan sonra psikolojisinin bozulduğunu bu nedenle intihar ettiğini iddia ederek kendilerini aklamaya çalışmışlardı. Ancak otopsi raporunda av tüfeğiyle vurulmuş olan Kader Erten’in karnında 14 saçma tanesi bulunduğu tespit edilmiş ve böyle bir intiharın mümkün olmadığı bunun bir kadın cinayeti olduğu anlaşılmıştır.

Duruşma sonrasında kadın örgütleri “Özgürlük, örgütlenen kadınlar, özgürleşen kadınlardır” pankartı açarak, ortak bir basın açıklaması yaptı. Berfin Kadın Danışma Merkezi çalışanı sosyolog Celile Ası açıklamada “Bu ülkede Kadınlar için, ezilenler için, farklı din ve inançta olanlar için, katledilen ve ölüme sürüklenen LGBT bireyler için adalet diyoruz. Bunun için mücadelemizi yükselteceğiz. Yaşasın Kadının Özgür Yaşam ve Kimlik mücadelesi”  diyerek kadın ve LGBTİ cinayetlerine dikkat çekerek açıklamayı sonlandırdı. Biz de Yeni Demokrat Kadın olarak, çocuk yaşta zorla evlendirilip yine çocuk yaşta katledilen Kader ve diğer tüm kadınlar için adalet aramaya ve davaların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Sêrt’ten bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu