Güncel

İzmir’de 8 Mart’a saldırı: “8 Mart yargılanamaz, kadın mücadelesi durdurulamaz!”

İzmir: Devletin kadınlara yönelik saldırı ve sindirme politikaları baskınlar ve gözaltılarla sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin birçok ilinde devrimci, demokrat ve yurtseverlere yapılan operasyonlarda 300’ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı. Yapılan bu operasyonların İzmir ayağında ise 40’a yakın kişi 8 Mart eylemi, sosyal medya paylaşımları ve Barış Bloğu eylemi gerekçe gösterilerek gözaltına alındılar.

8 Mart eylemi gerekçe gösterilerek gözaltına alınanlar arasında Yeni Demokrat Kadın aktivisti Dilan Akarsu da bulunuyor. Akarsu, yarı yıl tatilinde gittiği İstanbul’da ailesinin evinde gözaltına alındı. Bir gün İstanbul’da gözaltında geçiren Akarsu, dün gece İzmir’e getirilerek siyasi şubede tutuluyor.

Ailesinin evinde gözaltına alınan Akarsu’nun İzmir’de yaşadığı ev de polisler tarafından kapısı kırılarak basıldı. Kimsenin evde olmadığı sırada basılan ev de polisler evi dağıtarak arama yaptı. Ev de bulunan, gazetemiz Özgür Gelecek, YDK dergisi, Partizan dergisi ve bazı kitaplarla birlikte eski bir cep telefonu ve hard disk’e el koyuldu.

 

Hedef kadın mücadelesi ve HAYIR çalışmaları!

Şu an siyasi şube de tutulan Akarsu’nun yarın veya Cuma günü savcılığa çıkarılacağı öğrenildi. 8 Mart eyleminde atılan sloganlar ve tutulan resimler üzerinden gözaltına alınan kadınlar “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanıyor.

8 Mart’ın yaklaşması ile birçok ilde başta kadınların gözaltına alınması kadınlara ve kadın mücadelesine yönelik devletin gözdağı vermeye çalışmasıdır. Referandumun yaklaştığı bu süreçte kadınlar öncülüğünde başlatılan HAYIR çalışmaları da devletin ilk olarak kadınları hedef almasında ki en büyük sebeplerden biridir. / Özgür Gelecek

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu