Güncel

“Hediye değil eşitlik” isteyen kadınlar 14 Şubat’ta “Kadınlar birlikte güçlü” dedi!

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla İstanbul’da 28 Ocak’ta Cezayir Toplantı salonunda bir araya gelen ve araların da bizlerin de olduğu bir toplantı düzenlenerek, kadın kurumları, kadınlar ve LBTİ+’larla 8 Mart’a doğru neler yapılabileceği konuşulmuştu. 60 kurum ve 150’den fazla kadınla bir araya gelinen toplantıda kampanya örgütleme kararı almış, kampanyanın temel amacı 8 Mart’a giderken kadın hareketinin birlikteliğini güçlendirmek olarak belirlemiştik. Bu doğrultuda üç aşamalı “Tek başına olmaz #HAYIR! 8 Mart’a doğru #KadınlarBirlikteGüçlü” isimli kampanyası planlaması çıkarılmıştı.

İlk olarak önümüze 14 Şubat “Sevgililer Günü”ne dair bir eylem koyduk ve bu kapsamda dün akşam (14 Şubat) Beşiktaş’ta Hakan Pastanesi önünde buluşarak buradan hazırladığımız, “Eşitsiz aşka da eşitsiz hayata da HAYIR” pankartı ve “Kadınlar birlikte güçlü” led ışıklandırmayla Kartal Heykeli önüne bir yürüyüş gerçekleştirdik.

 

Öldüren sevgiye, eşitsiz aşka ve eşitsiz hayata HAYIR”

Yürüyüş boyunca “Tahakkümün olduğu yerde aşk olmaz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Eşitlik yoksa aşk da yok” dövizlerini taşıdığımız eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “Gül verme huzur ver, gölge etme yeter”, “Öldüren sevgiye, eşitsiz aşka ve eşitsiz hayata HAYIR”, “Dünyayı yerinden oynatacağız”, “Hayır, Hayır demektir”  Beyaz atlı prens boşuna gelme” , “Hediye değil eşitlik, tek taş değil özgürlük”, “Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor”, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlüsloganları attık.

Coşkunun yoğun olduğu eylemde basın açıklaması teker teker söz alınarak okundu. Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan Meclis’e her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağımız, hayatlarımıza, seçimlerimize, farklılıklarımıza sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz” denilen konuşmalarda şu vurgulara da yer verildi:

 

“Eşitliğin olmadığı bir dünyaya isyanımız var”

Erkekler 2016 yılı boyunca en az 261 kadın öldürdü. Bu kadınların çoğu en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyen erkekler tarafından öldürüldü. Erkek şiddetini örtebilecek hiçbir sevgi sözcüğü veya hediye olmadığını biliyoruz. Aşk, biz kadınları her gün yeni ‘evet’lere zorlamanın bahanesi olamaz. Sırf biz bir şeylere hayır dediğimiz için; istemediğimiz bir şeyi kabullenmeye razı olmadığımız için hayatlarımızın dar edilmesine itirazımız var.

Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokakları şenlendiriyoruz. Çünkü şiddetle, zorla baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, şaşalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle mutlu oluyoruz eşit haklarımızın tanımadığı bir dünyaya isyanımız var.

Eylemimizi sonlandırırken 8 Mart’a ilerlediğimiz süreç boyunca sokaklarda olacağımızı belirterek 8 Mart gündüz mitingine ve gece yürüyüşüne çağrı yaparak, danslarla eylemimizi sonlandırdık.

 

İstanbul’dan bir YDK’lı


 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu