Güncel

“İstanbul’da pandemiyi kadın ve LGBTİ+lara sormaya başladık”

“Pandemiyi bir de bana sor” diyerek başlattığımız kampanya kapsamında çalışmalarımızın startını verdik. Bugün ilk olarak Gazi Mahallesi’nde yaptığımız bir ziyarette pandemiyi konuştuk, ardından da genç bir LGBTİ+ ile pandemide günlük yaşam, “Z kuşağı”, nefret söylemleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gazi Mahallesi’nde ilk olarak kampanyamızı anlattık, sohbet sırasında kampanyaya içeriği zenginleştirecek önerileri paylaştık. Pandeminin Türkiye’ye sıçradığının resmi kanallarca açıklanmasının ardından yaşamlarımızda nelerin değiştiğini, sokağa çıkma yasakları ve tecrit ile birlikte nelerle karşı karşıya kaldığımızı ve olmazsa olmaz “normalleşme”nin ne anlama geldiğini, nasıl yaşandığını konuştuk.

Virüse karşı önlem alma görevinin kadına düştüğünü ve bu yüzden ev içi emek yoğunluğunun arttığını anlatan kadın arkadaşımız, virüsle mücadele ederken gündelik alışkanlıkların nasıl değiştiğine dair örnekler verdi.

Daha sonra lise öğrencisi LGBTİ+ bir arkadaşımızla buluşarak kampanyamızı anlattık ve “pandemiyi bir de ona sorarak” söyleşi gerçekleştirdik.

Pandemiden önceki yaşam alışkanlıkları ile pandemide karşı karşıya geldiklerini, cinsel kimliğini çoğunluğundan gizlediği ailesiyle 7/24 bir arada kalmanın zorluklarını, nefret söylemleriyle nasıl baş ettiğini ve daha güncel bir konu olarak da “Z kuşağı”na dair düşüncelerini konuştuk.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu