Güncel

İstanbul YDK, Gülsuyu’nda toplantı gerçekleştirdi

İstanbul: İstanbul YDK, YDK tarafından Didim’de gerçekleştirilen 3. Yaz  Kampı’nın ardından Gülsuyu’nda toplantı gerçekleştirdi.

12 Eylül günü gerçekleşen toplantıda yaz kampı değerlendirmesi, 1 Kasım erken seçimleri, Gülsuyu’nda YDK aktivistinin polis tarafından kaçırılması, YDK İstanbul komisyonu değerlendirmesi, Cizre gündemleri tartışıldı. İlk olarak yaz kampı aktarımı yapılarak başlanan toplantıda, İstanbul’dan gelemeyen kadınlarla yaz kampı değerlendirildi. Ardından kadınlar, 1 Kasım’da gerçekleşecek erken seçimlerde ne yapacakları üzerine konuştular. Bu anlamda önlerine çalışma programı koyan ve önlerindeki süreci belirleyen kadınlar, pilot bölgeler seçerek buralarda çalışma yürütmeye karar verdiler. Birinci ve üçüncü bölgelerinde yer alan HDP Kadın Seçim Koordinasyonlarına aktif olarak katılmayı planlayan kadınlar, YDK’nın kendi materyalleri ile kadınlara gitmesi gerektiğini, bu nedenle bildiri, ozalit gibi materyallere ağırlık verilmesini tartıştılar. Sosyal medya ile internet sitesinin de bu süreçle beraber aktif kullanıma özen gösterilmesi gerektiğini belirten kadınlar, ayrıca yapacakları çalışmaları raporlaştırarak sonraki süreçte de çalışmanın yansımalarını oluşturmaya karar verdiler.

Seçim çalışmalarının başlayacağı 1 Ekim 2015 tarihi öncesinde eğitim çalışması alarak kadınlara ortak bir dil ile gitmek gerektiğini ifade eden kadınlar, eğitim çalışması tarihini ve yerini; 27 Eylül Pazar günü, saat 17.00, Munzur Çevre Derneği olarak belirlediler.

Gülsuyu’nda YDK aktivistinin polis tarafından kaçırılarak cinsel şiddete uğramasına ilişkin ise eylem değerlendirmeleri yapan kadınlar, daha sık bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmanın önemli olduğu noktasında ortaklaştılar. YDK İstanbul komisyonunun yenilenmesi üzerine tartışma yürüten kadınlar, tartışmayı bir sonraki toplantıya ertelediler.

 

Ayrıca sokağa çıkma yasağı ile birlikte katliam politikalarının gerçekleştirildiği Cizre’ye gitme üzerinden tartışan kadınlar, bu anlamda somut adımlar atmaya karar verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu