Güncel

İskitler’de Translara Yönelik Saldırılar Artıyor!

transfobiGeçtiğimiz aylarda polis saldırısı ile başlayan transfobik saldırılara bir yenisi daha eklendi. İskitler’de bu kez 15 kişilik bir çete taş, sopa ve bıçaklarla trans kadınlara saldırdı. Pembe Hayat üyesi trans kadın Buket sırtından yaralandı.

Geçtiğimiz aylarda Ankara İskitler’de başlayan ve diğer semtlere de yayılan saldırıların ardından transfobik saldırılar artmaya devam ediyor. 25 Mayıs Çarşamba gecesi İskitler’de 15 kişilik bir grup taş, sopa ve bıçaklarla bölgede bulunan trans kadınlara saldırdı.

Saldırıda Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği üyesi trans kadın Buket sırtından bıçaklanarak yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralı ile ise hastane polisinin bilinçli olarak ilgilenmediği belirtildi. Hastaneye kaldırılan Buket’in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

“Saldırının Organize Olduğu Çok Açık”

Pembe Hayat Derneği avukatı Rıza Yalçın Koçak durumla ilgili olarak “Saldırının organize olduğu çok açık biçimde ortadadır. Saldırganlar müvekkillerimize saldırırken aynı zamanda maddi hasar vermek için araçlara da saldırmışlardır. Hastane polisi sırtından yaralanan birisi ile bilinçli olarak ilgilenmiyor. Biz bu saldırıların alışıldık hale gelmesini ve üzerinin kapatılmasını istemiyoruz. Bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Şubat ayından itibaren İskitler’de başlayıp Çok Katlı Otopark, Kolej ve Esat bölgelerine yayılan polis saldırılarının ardından trans kadınlara yönelik fiziksel ve sözlü saldırılar artarken bir yandan da sokaklara “Zina Haramdır” yazılı kartlar atılmıştı.

Kaynak: pembehayat.org.tr

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu