Güncel

İran’da siyasi tutsak Atêna Dayimi açlık grevinde

Atena_Dayimiİran zindanlarındaki işkencelere ve Tahran’da 2009’da meydana gelen rejim aleyhtarı gösteriler sırasında göstericilere ateş açarak katledenlerin açıklanarak yargılanmasını talep ettiği için tutuklanarak cezaevine konulan Atêna Dayimi, açlık grevinde.

İran’ın Başkenti Tahran yakınlarındaki Evin Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi aktivist ve insan hakları savunucusu Atêna Dayimi rejim güçlerinin ailesi ve iki kızkardeşi üzerindeki tehdit ve baskılarını protesto etmek amacıyla 17 gündür açlık grevinde.

Atêna Dayimi’nin annesi Mesume Nimet kızını ziyaret ederek açlık grevindeki durumuna ilişkin edindiği bilgileri İran İnsan Hakları Savunucuları haber ajansına (HRANA) aktardı:

Mesume, “Atêna’nın canı İran pasdarlarının ve İran yargı kurumunun sorumluluğundadır. Bugünden itibaren kızımın durumundan duyduğum rahatsızlıktan ötürü Evin zindanının önünde oturma eylemi yapacağım. Eğer birkaç gün içinde bana yanıt verilmezse açlık grevine başlayacağım” diye konuştu.

Anne Mesume Nimet kızının açlık grevinden dolayı 10 kilo verdiğini, baş dönmesi ve böbreklerinde de ağrılar meydana geldiğini ilettiğini aktardı.

(Kaynak: gazetesujin)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu