Güncel

Şiddete karşı içerde dışarıda yan yanayız!

 

bakirkoy 25 kasım“25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele“ günü kapsamında birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlendi.

Bizler de Yeni Demokrat Kadın olarak bu eylemlerdeki yerimizi alarak erkeğin, devletin sistemli bir şekilde kadına yönelik yürüttüğü şiddete karşı mücadele etmek için mücadeleye devam ediyoruz.

24 Kasım günü saat 15.00’da birçok kadın kurumunun, derneğinin birlikte örgütlediği eylemde,  “İçerde dışarıda yan yanayız” mesajı vermek için Bakırköy Kadın Hapishanesi önündeydik.

“İçerde dışarıda devlet şiddetine karşı yaşasın kadın dayanışması” pankartının arkasında bir araya geldik ve onlarca kadınla Jin şer naxwazin“, “Gözaltında tacize tecavüze son”, “Erkek vuruyor devlet koruyor!”, “Erkek devlet şiddetine son”vb. sloganları attık. Ayrıca , “Bijî tekoşîna jinê azad”, “Ji qirkirina jinê ra na”  “Tutsak kadınlar serbest bırakılsın” vb dövizler taşıdık. Bakırköy Kadın Hapishanesinin önüne sloganlar eşliğinde yaptığımız yürüyüşten sonra tutsak kadınlara karanfiller attık. Tellere takılan karanfiller, tutsak kadınlara, dayanışmamızın simgesi, özgürlüğün temsili olarak mesajımızı iletmiş oldu. BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ile BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak’ın da katıldığı eylemde tutsaklara karanfil gönderilmesinin ardından basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasını kadınlar adına Gülistan Taşkıran okudu.

Erkek ve devlet şiddetinin son yıllarda devam ettiğini dile getiren Taşkıran, “Devlet, 2012’de de karakollara, savcılara, mahkemelere, can güvenlikleri olmadığı yönünde kadınların yaptığı başvurulara sırtını döndü. Kürt kadın siyasetçilere dönük ayrımcılık da, cinsiyetçi şovenist politikalar da artarak sürdü” diyerek Taşkıran, açlık grevini hatırlattı ve konuşmasına şunları ekledi. “Açlık grevlerinin bitirilmesinin yarattığı fırsatın değerlendirilmesini ve barış için görüşmelerin başlaması için buradayız. dedi.bakirkoy 25 kasım

Basın açıklamasının ardından alkışlar sloganlar eşliğinde tutsak kadın arkadaşlarımıza hapishanenin havalandırmasına balon uçurduk. Eyleme güçlü ve coşkulu sloganlarımızı haykırarak son verdik.

Yeni Demokrat Kadın

bakirkoy karanfil

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu