Güncel

Dicle Üniversitesinde 25 Kasım Etkinliği

amed25kasım25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü kapsamında Dicle Üniversitesi Kadın Öğrencileri etkinlik düzenledi. Etkinliğe Yeni Demokrat Kadın( YDK) Demokratik Özgür Kadın Hareketi(DÖKH) ve Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği’nden (DÜÖ-DER) kadın öğrenciler de destek verdi.

Bu ülkenin mahkemelerinin tecavüzcüleri koruduğunu, kadına yönelik şiddet oranının yüzde bin dört yüz arttığı ve bu ülkenin mahkemelerinde kadınların politik kimlik mücadelelerini suç sayıldığı kadınların anadil haklarını kullanmak için bedenlerini açlık grevlerine yatırdıkları bir süreçten geçtiklerini anlatan bir bildiriyle eyleme bir gün öncesinden çağrı yapıldı.

Dicle Üniversitesi Kadın Öğrencileri, basın açıklaması öncesi, açıklamanın yapılacağı alanı pankartlarla, balonlarla, dövizlerle süslemeler yaptı. Hazırlıklar sürerken şarkıların, türkülerin çalınması alana ilgiyi daha da artırdı.

Öte yandan kadın öğrenciler, standa koydukları “Aç Defter” adlı bir deftere kadına dair, kadın olmanın, kadının örgütlü mücadelesi üzerine notlar yazıldı. Yazılan notlar hapishanelerdeki kadın tutsaklara gönderileceği de ayrı bir ilgi odağı oldu “Aç Defter”.

aç defteriAçıklamadan hemen önce düşmanın yakın kamera çekimi yapması tartışmaya neden oldu. Kadına yönelik tacizin düşman tarafından böyle açık bir şekilde pratik bulması büyük bir tepki yarattı.

Basın açıklamasında “Dünyanın dört bir yanında sadece kadın olmaları sebebiyle her türlü erkin şiddetine uğrayan kadınların sembolü “Mirabel” kardeşlerin katledişinin 62. yılında Dicle Üniversitesinde okuyan genç kadınlar olarak kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadele edeceğimizin sözünü verdiklerini” belirten Genç Kadınların eylemi, “Baba dayağı, koca dayağı, devlet dayağı…  Anadil yasak, politikleşmek yasak, biz buradayız demek yasak…  Ev emeği ücretsiz…  Sokakta, işyerinde, evde taciz, tacizciye-tecavüzcüye beraat… Kabul etmiyoruz, bedenimize, kimliğimize, kültürümüze dönük gerçekleştirilen hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz. Biz kadınlar kendi irademizle, kendi rengimizde dünyanın yarısına sahipken, erkek egemen dünyanın bizi kırımdan geçirmesine yok saymasına geçit vermeyeceğiz. Yaşasın Örgütlü Cins Mücadelemiz!” sloganıyla eylem sona erdi.

AMED Yeni Demokrat Kadın

basın açıklaması

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu