Güncel

“Homofobiye kırmızı kart”

H. Merkezi: Kaos GL, Bölgesel Ağ’ın 4. buluşmasında hakem Halil İbrahim Dinçdağ için Ankara TED Koleji kapalı halı sahada dayanışma maçı yaptı.

Kuzey Afrika’dan Kafkasya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a 19 ülkeden homofobi karşıtları Ankara’da halı saha maçında buluştu. Halı sahaya “Homofobiye kırmızı kart” pankartı asıldı.

Maçtan önce kısa konuşan Kaos GL Genel Sekreteri Ali Erol, Hakem Halil İbrahim Dinçdağ’ın cinsel yöneliminden dolayı işine son verildiğini hatırlatarak, “Halil İbrahim işinden olduktan sonra taraftarlar destek vermeye başladı” dedi. Erol, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da kadınların uğradığı saldırıları da hatırlatarak, Bursaspor taraftarlarının yaptığı saldırının homofobik olduğunu söyledi.

Eşcinsel olduğu için hakemlikten atılan Halil İbrahim Dinçdağ ise buna benzer etkinliklerin daha önce yapıldığını belirterek, yapılan etkinliğin kendisine verilen destekten dolayı yapıldığını söyledi. Dinçdağ, şöyle konuştu: “Doğru bir yoldan ilerliyoruz. Futbolda homofobinin önde olduğu söyleniliyor. Fakat artık bu anlayışın yavaş yavaş terk edildiğini söyleyebilirim.

Açıklamanın ardından, Baklava ve Balkan takımları arasında oynanan maç 4-4 bitti.

 

“TFF susacağımı zannetti”

Maçın ardından yine Kaos GL tarafından Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu Siyasal Bilgiler Fakültesi Küçük Amfi’de düzenlenen “Ayrımcılıklara Karşı Futbol” forumuna İngiltere’den FARE (Avrupa’da Irkçılığa Karşı Futbol) Yönetim Kurulu Başkanı Piara Powar, “Football vs. Homophobia” örgütünden Lou Englefiled ile Hırvatistan’dan qSPORT’tan Zeljko Blace ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun cinsel yöneliminden dolayı görevine son verdiği Hakem Halil İbrahim Dinçdağ katıldı.

İlk konuşan İngiltere’den FARE (Avrupa’da Irkçılığa Karşı Futbol) Yönetim Kurulu Başkanı Piara Powar, “Bizler Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu ile beraber çalışmalar yapıyoruz, toplumun bir parçası olan homofobi futbolda da kendisini göstermektedir. Biz bazı Avrupa takımlarının alt yapısında çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Homofobiye karşı insanların bilinçlendiriyoruz” diye konuştu.

Powar’ın ardından konuşan Hakem Halil İbrahim Dinçdağ, üç yıldır yaşadığı bir süreç olduğunu hatırlatarak, “2009 yılında hakemlik görevinden atıldım. Cinsel yönelimimden kaynaklı oldu. Kendi isteğim dışında Türkiye Futbol Federasyonu özel hayatımı ifşa etti. Çalışma hayatım elimde alındı” dedi.

Birinin bu haksızlığa dur demesi gerektiğini belirten Dinçdağ, şunları söyledi: “Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda taraftar grubu beni destekledi ve basın açıklamaları yaptılar. TFF eşcinsel olduğumu ifşa ederek benim susacağımı sandı. Ben davalar açtım özel hayatımı ifşa ettikleri için. Şuanda herhangi bir işim yok eşcinsel olduğum için yaptığım radyo programcılığı işimden de çıkarıldım. Türkiye ve Karadeniz ismini lekelediğim nedeniyle ölüm tehditleri aldım. Ben Türkiye’de mücadele etmeye kararlıyım bu haksızlığa dur diyen kişi inşallah ben olurum.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu