Güncel

HDK’den Elfo Ana için duyarlılık çağrısı

H. Merkezi: HDK, Batman M Tipi Hapishane’de tutulmakta olan 79 yaşındaki Elfo Ana’nın serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. //imza.la/elfo/liste linki üzerinden imza kampanyası başlatan HDK yaptığı açıklamada “ Burada ölmek istemiyorum’ diyen Elfo Ana’nın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırıyoruz

Halkların Demokratik Kongresi, Şirnexli 79 yaşındaki Elfo Ana’nın 8 yıldır tutulduğu Batman M Tipi Hapishane’den serbest bırakılması için //imza.la/elfo/liste linki üzerinden bir imza kampanyası başlattı.

HDK adına konu ile ilgili bir açıklama yapan Yıldız Tar, Elfo Ürper, 79 yaşında Şırnak’lı bir ana. 8 yıl önce 18 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyor. İlerlemiş yaşına rağmen, cezasının tamamlanması için 7 yıl daha cezaevinde kalması gerekiyor” dedi.

 

“Burada ölmek istemiyorum”

Tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacaklarının uyuştuğundan yakınıyor. Ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda. Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana’nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var” diyerek Elfo Ana hakkında bilgi veren Tar, Elfo Ana’nın çocuklarının da maddi sıkıntılar nedeniyle annelerini çok az görebildiklerini belirtiyor.

Elfo Ana’nın “Burada ölmek istemiyorum” dediğine dikkat çeken Tar “Af talebine karşılık Adli Tıp Kurumu’nun düzenlediği raporda Elfo Ana’nın muayenesi sonucunda bu kapsama girmesi için gerekli bulguların olmadığı belirtildi. Yani 80’ine girmekte olan Elfo Ana’nın ilerlemiş yaşı ve kötüleşmekte olan sağlık sorunları resmi makamlarda bir karşılık bulamadı” dedi.

 

Duyarlılık çağrısı

79 yaşındaki bir Ana için 8 yıllık tutsaklık yetmez mi?” diye soran TarBaşta Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı olmak üzere vicdan sahibi herkesi, ‘Burada ölmek istemiyorum’ diyen Elfo Ana’nın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırıyoruz” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu