Güncel

H.İ’nin davası başladı

H. Merkezi: Cinsel istismara uğrayan H.İ’nin davası Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Dava için çevre illerden gelen çok sayıda kadın, H.İ. ‘nin yanında olduğunu göstermek amacıyla duruşmaya katıldı.

Cinsel istismara uğrayan H.İ’nin davası Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya, H.İ’nin avukatları, H.İ. ve ailesi, tecavüz zanlısı Ahmet Çınar ile İzmir, Muğla Antalya ve Denizli’de bulunan kadın kurumlarının temsilcileri katıldı. Duruşma avukatların savunmalarıyla başladı.

“Tecavüz suçları meşrulaştırıyor”

Duruşma öncesi Kızım İçin Adalet İstiyorum Platformu aktivistleri, Denizli Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, İzmir, Muğla ve Antalya’dan gelen kadınlar da katıldı. “H.İ. için adalet istiyoruz” pankartının açan kitle, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganı nı attı. Açıklamayı okuyan Gözde Ferman, Denizli’de 15 yaşındaki H.İ’nin bir erkek yakını tarafından tecavüze uğradığını, ancak mahkemenin “rızası var” diyerek tecavüzcüyü serbest bıraktığını belirtti.

Ferman, ardından şunları söyledi; “Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi ve kadın dayanışmamızı dün olduğu gibi bugün de sürdüreceğiz. Denizli’de ‘kızım için adalet istiyorum’ diyen ailenin çağrısını çağrımız görüp kadınlar için adalet talebini yükseltiyoruz. Tecavüz bir insanlık suçudur. Tecavüzcüler cezasız bırakıldıkça, haklarında beraat kararı verildikçe, tecavüz suçları meşrulaştırıyor”dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu