Güncel

Her biji 8 Adar!

 

amed stand

İzlenim 1:

3 Mart 2013. Bu tarihe haftalardır hazırlanıyoruz. Çünkü 3 Mart bizim için 8 Mart’tı. Yoğun bir şekilde çalışmalarımızı ördük. Yurtlarda, okulda, şehir merkezinde dağıtımlar yaparak kadınlarımıza Yeni Demokrat Kadın’ı tanıtmak için elimizden geleni yaptık. Ve büyük gün geldi çattı. İnanılmaz heyecanlıydık. Bu bizim her halimizden belliydi. Yürüyüş Urfa Kapı’dan başladı, yürüyüş saatini beklerken ortamı renklendirmek için halaylara başladık. Sonra tüm kadınlar coşkuyla, aşkla, tutkuyla halaya katıldı. Müzik yoktu belki ama; bütün kadınlarda kendini hissettiren büyük bir coşku vardı.

Birkaç fotoğraf çektik. O kadar güzel, o kadar doğal fotoğraflar çıktı ki ortaya. O küçük çocuğun yöresel kıyafet içerisinde ‘ Jin, jiyan, azadi! ‘ diye bağırması, zafer işareti yapma çabası harikaydı. En sonunda yürüyüş başladı sloganlar ata ata büyük bir coşkuyla yürüdük, alana girdik sonunda. Yeni Demokrat Kadınlar olarak durmadık, zılgıtlarla halaylarla canlandırdık orayı…

Bugünün sonunda anladık ki kadınlar gerçekten var olduğunu anlamaya başlıyor. Bu bizi daha çok mutlu etti. Emeğimizin karşılığını alıyoruz, alacağız. Kadın olarak biz de varız! Şan olsun 8 Mart! Her biji 8 Adar!

Amed’ten Bir YDK’lı

İzlenim 2:

8 Mart öncesi birlikte çalışma yürüttüğümüz kadın arkadaşlarla bir araya geldik. 8 Mart’a kadar olan süreçte neler yapacağımıza; neleri ön plana çıkaracağımıza ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair kararlar aldık. İlk başta afişleme planını ortaya koyduk. Ve hemen ardından kadın arkadaşlarla birlikte afişleme yaptık. Amed’de daha önce belki de kadınların afiş yaptığı görülmemişti. Afişleme çalışmamız ilgiyle karşılandı.’Kadın devlettir.’, ‘Çok büyük emek veriyorsunuz.’ gibi olumlu tepkilerle karşılaştık.

Afişlemenin hemen ardından üniversitede stant açtık ve devamlı olarak bildiri dağıtımına çıktık. Kadınların ilgisi bizde çok büyük mutluluk ve heyecan uyandırdı. 8 Mart’ın merkezi alınması nedeniyle Amed’de yapılacak 3 Mart mitingini önceliğimiz olarak ele aldık. Üniversitenin çeşitli fakültelerinde afişleme ve bildiri dağıtımı yaptık, stant açtık. Emek verdikçe 3 Mart’ın da yaklaşmasıyla heyecanımız o derece de arttı. Bizim açımızdan Amed’de YDK olarak ilk pankartlı mitingimize çıkacaktık. Bu da bize ayrı bir heyecan ve mutluluk verdi. Daha sonra şehir merkezinde standımızı açtık. Orada gelip geçen kadınlara bildiri dağıttık, standa gelen kadınlarla sohbet etme fırsatını yakaladık. Sadece kadınlarla sınırlı kalmadı bu sohbet; standa gelen erkeklerin de sorularına cevap olduk.

3 Mart’ta Urfa Kapı’da kadınlar olarak toplandık. Herkeste tek tek büyük heyecan, mutluluk ve üzüntü vardı. Çünkü şehit olan üç kadın yoldaşa adanmıştı bu 8 Mart… Halaylar, zılgıtlar ve sloganlarla; büyük bir coşku ile yürüyüşe başlandı. İstasyon Meydanı’na kadar yüründü. Mitingin kalabalık ve coşkulu olması ayrı bir enerji bıraktı üzerimizde.

4 Mart’ta ise önümüze bir etkinlik koyduk. Siyah çarşafın üzerine Sakine, Leyla ve Fidan yoldaşların resimleri asıldı. Yanlarına da birer tane kırmızı karanfil yerleştirildi. Fotoğrafların altına ‘ Kaç metre gelirse özgürlük, o kadarına donansın kanatlarımız; İnanma! Bütün kadınlar güzel değildir, özgürlükten sarhoş olmadıkça!’ yazısı beyaz kartonlara yazıldı. Devrimci örgütlerin kadın şehitlerinin fotoğraflarını ağaçlara yerleştirdik raptiyelerle.. Her geçen, kadın yoldaşlarımızla karşı karşıya geldi. Ve o gün her yerde yoldaşlarımız vardı. Aynı zamanda standımızı da açtık. Emeğimizle ilginin birleşmesi bizdeki isteği, heyecanı, mutluluğu bir kat daha büyüttü.

Amed’den Bir YDK’lı

 

amed afis

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu