Güncel

HDP/HDK Kadın Meclisleri ve KJA’dan ortak açıklama: “Buradayız işte!”

H. Merkezi: Dün gece saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri İdris Baluken, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Nursel Aydoğan, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım, İmam Taşçıer ve Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile son olarak Diyarbakır Adliyesi önünden darp edilerek gözaltına alınan Sebahat Tuncel için HDP Kadın Meclisi, HDK Kadın Meclisi ve Kongreya Jinên Azad (KJA) ortak bir açıklama yaptı.

“Millet iradesi” ve “demokrasi” sözünü dilinden düşürmeyen AKP Hükümeti’nin programları her gün basınla paylaşılan HDP Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın ve hala Meclis’te yasama faaliyetlerini sürdüren 9 milletvekilinin gözaltına alındığının belirtildiği açıklamada, “Gerek ülkede gerekse Ortadoğu’da sömürgeci emellerine ulaşmak için kirli pazarlıklarla savaş yürüten Saray-AKP hükümeti, bu savaş politikalarını sürdürmek için merkeziyetçi bir siyasal sisteme, tek adam diktatörlüğüne ihtiyaç duymaktadır. Merkeziyetçi ve tekçi bir başkanlık sistemini hayata geçirmesinin önündeki tek engel, kurulduğu yandan bu yana Halkların Demokratik Partisi’nin hızlı yükselişi, toplumsal karşılık bulması; ölümden değil yaşamdan, savaştan değil, barıştan, sermayeden değil emekten, ranttan değil doğadan, patriyarkadan değil cinsiyet eşitlikçi politikalardan yana aldığı tutum ve etkili muhalefet olmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Kadınlar olarak baskı, zulüm, tutuklamalara karşı ilkeli tutumun terk edilmeyeceğini; yaşamı, ekolojiyi, barışı, eşitlik, adalet ve özgürlük gibi evrensel değerlerinin her koşulda savunulacağının vurgulandığı açıklamanın devamında “Bedenimiz, kimliğimiz, irademiz, emeğimiz üzerinde söz söyleme, karar alma ve eylemde bulunma hakkı yine biz kadınlardadır, bu hakkı kimseye teslim etmiyoruz.” denildi.

Kadın özgürlük mücadelesinin demokrasinin tek teminatı olduğu ifadelerinin de yer aldığı açıklama, şu sözlerle son buldu: “Mücadelemize, kazanımlarımıza sahip çıkmak için kesintisiz direniş kararımıza tüm kadın örgütlerinin desteğini bekliyoruz. Kadın mücadele tarihi, kadın dayanışması, kadın iradesi ve kadın yoldaşlığından aldığımız güçle, umutla, onurla… Buradayız işte!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu