Güncel

Bize dair ne varsa yok etmeye çalışıyorlar ancak teslim olmayacağız!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ile birlikte toplumsal muhalefeti tamamen yok etme, ezilen her kesime saldırı düsturuyla hareket eden AKP, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 12 HDP’li milletvekilini dün gece saatlerinde gözaltına alarak saldırılarını bir üst boyuta taşıdı. Hemen ardından Milletvekilleri ve Eş Genel Başkanlar hakkında birer birer tutuklanma haberleri gelmeye başladı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da içinde olduğu vekillerin evine gece yarısı operasyon yapan TC devleti kapıları kırarak gerçekleştirdiği gözaltılar, başta Figen Yüksekdağ, Leyla Birlik ve Sebahat Tuncel ile diğer vekillerin direnişi ile yanıtlandı.

 

Saldırılar irademize yöneliktir!

HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanması bizler için kadınların iradesine yapılan bir saldırıdır.

7 Haziran genel seçiminde bir kadın partisi olma iddiasıyla yola çıkan, vekillerinin büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve eş başkanlık uygulaması ile kadınların yaşamın her alanında “özne” olması perspektifiyle hareket eden HDP’ye yönelik bu saldırılarla kadınların sesi susturulmaya; gözaltı ve tutuklamalarla kadınların politikanın “merkezinde” olmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

29 Ekim’de OHAL kararnamesiyle dünyanın ilk kadın ajansı olan JİNHA’nın kapatılması, DBP’li belediyelerdeki kadın başkanların yerine kayyumlar atanması, kayyum saldırılarında ilk olarak kadın politikaları üreten kurumların kapatılması ve son olarak Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın tutuklanması ile devam eden sürecin son halkası kadın vekillerin tutuklanmasıdır!

15 Temmuz darbe girişimi ve hemen ardından ilan edilen OHAL ile erkekliğini tekrar ve yeniden üreten erkek devlet, bugünkü saldırıları ile kadınların iradesine saldırıyor; kadına dair ne varsa yok etmeye çalışıyor.

 

Bulunduğumuz her yerde sokaklara çıkacağız!

Bizler Yeni Demokrat Kadın olarak, HDP’li kadın vekillerin yanındayız!

Erkek egemen sistemin katlederek, şiddetin her türlüsüne maruz bırakarak, emek sömürüsüyle, yok sayarak saldırdığı kadınlar olarak kaybedecek bir şeyimiz yok!

Kazanmak için, irademize sahip çıkmak için bulunduğumuz her yerde sokaklara çıkacağız!

Kurumların kapatılmasına, kayyumlarla irademizin hiçe sayılmasına, vekillere yönelik gözaltı ve tutuklamalara karşı, kadın dayanışmasını sürdüreceğiz!

Evde, sokakta, okulda, politikada, yaşamın her alanında vardık, var olmaya devam edeceğiz!

İrademizin arkasındayız!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu