Güncel

“Hayatımızı ve hakkımızı gasp edemezsiniz”

İstanbul: 25 Kasım Pazartesi akşamı, 25 Kasım Kadın Platformu Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanı’na yürümek istedi polis barikatıyla karşılaşan kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

25 Kasım Kadın Platformu Galatasaray Lisesi önünde toplanarak “Erkek-Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız” pankartı ile Taksim Meydanına doğru yürümek istedi. Polis İstiklal Caddesi’ni TOMA ve Çevik Kuvvet ile kapatarak yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine kitle lise önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemde sıklıkla “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Gözaltında tacize, tecavüze son”, “Jin jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tacizci polis Taksim’den defol”, “Rojava’lı kadınlar yalnız değildir”, “Rojava’da direnen kadınlara bin selam” sloganları atıldı.

 

“Kadınlar ev içine hapsedilemez”

Polis barikatının önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştiren kadınlar bir basın açıklaması okudular. Açıklamayı 25 Kasım Kadın Platformu adına Saadet Kıcır Türkçe Kader Yalçın ise Kürtçe basın açıklamasını okudu.

Yapılan basın açıklamasında şu noktalara değinildi; “Biz kadınlar diyoruz ki tek bir kadın erkek şiddetine maruz kalmayana ve öldürülmeyene kadar mücadelemize devan edeceğiz. Erkek şiddetine uğrayan, öldürülen her kadından siz sorumlusunuz! Biz kadınlar atılan bu adımlar ile AKP’nin, erkek egemen sistemi üreten ve koruyan ailenin  bekçiliğini yaptığının farkındayız. AKP’ye bir kez daha kadınlar için ölüm, şiddet, baskı eşitsizlik yuvası olan aileyi yücelterek kadınların can güvenliğini sağlayamayacağını hatırlatıyoruz. Kadınlar ev içinde hapseden devlet politikalarına derhal son verilmesini istiyoruz!

 

“Cinsiyetçiliğe karşı mücadeleye”

Açıklamada ayrıca; “Biz kadınlar tacizci, tecavüzcü, kadın katili erkekleri ve onları koruyan devleti her fırsatta teşhir edeceğiz. Bedenimizin, kimliğimizin, inancımızın, anadilimizin, cinsel yönelimimizin, emeğimizin, hayatımızın, haklarımızın, gasp edilmesine ve biz kadınların daha da ezilmesine yol açan cinsiyetçiliğe karşı mücadelemize devam edeceğiz” diyerek mücadele çağrısı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu