Güncel

Dicle’de erkek devlet şiddetine karşı yürüyüş

26 Kasım günü Dicle Üniversitesi’nde, 20 Kasım Nefret Cinayeti Sonucu Öldürülen Trans Bireyleri Anma ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü çerçevesinde biraraya gelen kadınlar bir eylem gerçekleştirdi.

Keskesor LGBTİ, DÜÖ-Der Kadın Öğrenci Topluluğu ve Yeni Demokrat Kadınlar olarak çağrısını yaptığımız etkinlik Eğitim Fakültesi kantininden, fakülte bahçesine doğru yapılan yürüyüşle başladı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Homofobik devlet, yıkacağız elbet”, “Kadınlar sokağa, hesap sormaya”, “Aşk, aşk, hürriyet, uzak olsun nefret” sloganları atıldı.

 

Eyleme çevik kuvvet “takviyesi”

Polisin Eğitim Fakültesi önüne çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet takviyesi yaptığı gözlenirken; bahçede toplanan kitle, zaten uzunca zamandır kampüs alanını zapt etmiş bulunan polisler eşliğinde etkinliğe devam etti.

Kadınların hazırladığı oyunda ise, Mirabel Kardeşler’den Berfo Ana’lara, devletin ve kol kanat gerdiği erkeğin şiddetine uğrayan ve buna karşı isyan bayrağını yükselten kadınların mücadelesi anlatıldı. Beğeniyle karşılanan oyunun ardından başta kadınlar olmak üzere devrim yolunda şehit düşen tüm yoldaşları anma amaçlı bir saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

Şiddete karşı ortak mücadele

Ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında Paris’te katledilen Kürt kadınlarına, Rojava’da devletin ve çetelerin cinsel şiddetine vurgu yapılarak Kürt kadınlarının direnişi selamlandı.

Gezi direnişi sırasında tutsak düşen ve hapishanede maruz bırakıldığı cinsel işkenceyi teşhir eden ve aldığı görüş cezalarına rağmen yılmayan Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya’nın mücadelesi anlatıldı.

5 gün önce nefret cinayeti sonucu öldürülen trans birey İdil gibi birçok bireyin yaşamının bu şekilde sonlandırıldığına ve bütün bunlara karşı ortak mücadele hattı izlenmesi gerektiğine vurgu yapılarak açıklama sonlandırıldı.

Balonlarla renklenen eylemde, türküler eşliğinde halaylar çekilirken, “-Nerdesin aşkım? –Burdayım aşkım” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı.

 

Amed YDK

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu