Güncel

Hanime Aslan’ın katilleri kadın dayanışması ile ceza aldı!

İstanbul: Geçtiğimiz yıl Mart ayında koruması ile birlikte İstanbul Adalet Sarayı’nda oğlu Dursun Zehir tarafından öldürülen Hanime Aslan’ın karar duruşması bugün İstanbul Adalet Sarayı 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

8. duruşmasına karara bağlanan davada Hanime Aslan’ın oğlu Dursun Zehir ve cinayetin azmettiricisi olan eşi Hızır Zehir ve katillerin avukatları ile Hanime Aslan’ın avukatları ve akrabaları hazır bulundu. Dursun ve Hızır Zehir ek savunmada bulunurken Dursun Zehir, Hanime Aslan’ın koruması olan polisi kasten öldürmediğini, kişinin polis memuru olup olmadığını bilmediğini belirtti; Hızır Zehir ise Hanime Aslan’ın öldürülmesinde azmettirici olmadığını ifade etti.

Hanime Aslan’ın avukatları:”Hızır Zehir’in ifadeleri çelişkili!”

Ayrıca 4 Mayıs 2014 tarihinde Hızır Zehir’in, Hanime Aslan’ın kardeşi Melih Cevdet Aslan’a attığını iddia ettiği “Bakın sizin kızınızın ölümüne en fazla ben üzüldüm. Beni azmettirici olarak gösteriyorsunuz. Eğer ben azmettirdiysem benim ocağım ıssız kalsın, azmettirmediysem sizin ocağınız ıssız kalsın ve bir anneyi çocuklarına ve çocukları annesine düşman eden sizsiniz. Bir yuvayı darmadağın ettiniz. Rahatladınız mı? Kızınıza her gün dava açtırıyordunuz, Allah hiçbir şeyi karşılıksız bırakmayacak” şeklindeki mesajın Telekominikasyon İletişim Bakanlığı tarafından incelenme talebine ilişkin cevap gelmezken, Hanime Aslan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu Hızır Zehir’in telefonu bu denli kullanma becerisinin olmadığını belirterek TİB’den inceleme raporunun gelmesini talep etti.

Mahkeme tarafından mesajın incelenmesinin davanın gidişatı açısından bir etkisinin olmayacağı belirtilerek buna ilişkin bir ara kararın verilmesinden vazgeçildi.

Hanime Aslan’ın avukatlarından Perihan Meşeli söz alarak azmettirici Hızır Zehir’in Dursun Zehir ile aynı cezayı alması gerektiğini mahkeme heyetine belirtti. Ayrıca Hızır Zehir’in ifadelerinde çelişki olduğuna dikkat çeken Av. Meşeli, “Hızır Zehir ilk olay anında 5. Katta olduğunu ifade etmiştir. Daha önce ceza aldığını düşündüğü için kızıp yanlış kapıdan çıkıp sigara içtiğini beyan etmiştir” dedi. Ayrıca bahsi geçen mesajı ise 13 yaşındaki oğluna yazdırdığına ve nefret ile öfke söylemi içerdiğini belirtti.

Dursun Zehir’e çifte ağırlaştırılmış müebbet, Hızır Zehir’e ise 20 yıl!

Mahkeme heyeti, Dursun Zehir hakkında Hanime Aslan’a yönelik “kasten insan öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, aynı şekilde polis memurunun öldürülmesine ilişkin de ağırlaştırılmış müebbet cezası almasına karar verdi.

Hızır Zehir ise “kasten öldürme suçuna yardım etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanırken; yardım etme sıfatı dolayısı ile cezası 20 yıl hapis cezasına düşürüldü.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu