Güncel

Hanime Aslan davasının takipçisiyiz!

H. Merkezi: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, geçtiğimiz Mart ayında katilleri hakkında ifade vermek üzere gittiği adliyede boşandığı eşi Hızır Zehir ve oğlu tarafından öldürülen Hanime Aslan’ın 7. duruşmasına çağrıda bulundu.

Evliliği boyunca Hızır Zehir tarafından sistematik olarak şiddet gören ve boşandığında da bu durum devam eden Hanime Aslan için 12 Şubat Perşembe günü görülecek mahkemeye çağrıda bulunan grup, “Kağıt üzerinde kalan koruma ve uzaklaştırma kararları da, sonrasında atanan korumalar da, Hanime’yi koruyamadı. Adliye binasında korumasıyla birlikte öldürülmesi bize kadın cinayetlerini önlemede devletin ne kadar etkisiz olduğunu bir kere daha gösteriyor” dedi ve hükümetin kadınların içinde katledildiği aileyi korumaya ve boşanmaya engellemeye devam ettiğini belirtti.

Katil Dursun ve avukatlarının tüm çabalarına, Dursun’un duruşmalarda sergilediği “performansa” rağmen Adli Tip Kurumunun ayrıntılı raporu dava dosyasına ulaştı. ATK raporu, Dursun’un “aklının başında olduğunu”, yani bu cinayetin cezasından kurtulamayacağını söylüyor. Savcının 6 duruşmadır tahliye talep ettiği azmettirici eski koca Hızır Zehir ise hala serbest bırakılabilir! Yıllarca Hanime’ye şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden Hızır, tetiği çeken oğlu Dursun kadar cinayetin ortağıdır!” diyen grup,  bu vesileyle kadınların “fıtrat” denerek itaate daha da zorlandığını, öldürüldüğünü ifade etti.

Hanime Aslan davasının tarihi ve yeri şu şekilde:

Tarih: 12 Şubat 2015 Çarşamba

Saat : 13.30

 

Yer  : İstanbul Adliyesi, 11. Ağır Ceza Mahkemesi (Çağlayan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu