Güncel

Hande unutulmadı: “Onların iktidarı varsa bizim de dayanışmamız var”

İstanbul’da geçtiğimiz yıl 8 Ağustos’ta arkadaşlarının uğraşları sonucu, yakılarak katledilen cenazesi Zekeriyaköy’de bulunan trans kadın Hande Kader, katledilmesinin 1. yılında unutulmadı. Bir eylem gerçekleştiren Antep ZeugMadi LGBTİ “Hepimiz Hande’yiz, öldürmekle bitmeyiz” dedi.

Antep ZeugMadi LGBTİ, geçtiğimiz yıl İstanbul’da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’i düzenlediği bir eylemle andı. Kader için dün (12 Ağustos) Antep Yeşilsu Meydanı’nda bir araya gelen transfobi karşıtları “Hepimiz Hande’yiz öldürmekle bitmeyiz” dedi. ZeugMadi adına basın açıklamasını okuyan Yusuf Gülsevgi, gazetecilere “görüyorsunuz ama yazmıyoruz” sözleriyle konuşmasına başladı ve “Transların insan haklarını savunmak için düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü’ne katılan Hande Kader ve arkadaşlarına anında müdahale eden polis bir trans katledildiğinde her zaman olduğu gibi sessiz kalmayı sürdürüyor. İktidar ve emniyet bu tutumları ile her zaman olduğu gibi transfobik ve homofobik saldırganların yanında olduklarını gösteriyor. Polisin Onur Yürüyüşlerine müdahaleleri ve bugün farklı gerekçelerle tutuklu bulunan LGBTİ+ aktivistleri de zaten bu durumu ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

 

“Susmuyoruz, sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz”

Nefret saldırılarının faili meçhul gibi gösterilmeye çalışıldığını vurgulayan Gülsevgi, iktidarların bu suçların faili olduğunu söyledive DAİŞ’in gerçekleştirdiği Suruç, Ankara ve Diyarbakır saldırıları ve Orlando’yu hatırlatarak; “Bu barbarlığa karşı ses çıkaran, Orlando katliamında yitirdiklerimizi anmak isteyen, insanca yaşam için mücadele eden onlarca aktivist bugün içeride. Bu tutuklamaların kimin sesini kısmaya yönelik olduğu ise ortada. LGBTİ+’ların, kadınların, farklı etnisite ve inançlardan insanların, ezilen sınıfların ve doğanın haklarını savunmak için söz söyleyen herkesin tutuklandığı, gazetelerin ve televizyonları kapatıldığı, yürüyüşlerin engellendiği politikalara rağmen susmuyoruz! Hepimiz bulunduğumuz yerden sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“LGBTİ+’lar var ve aranızdalar”

Hande’nin yakılarak öldürülmesini trans ve seks işçisi olduğu için ‘normal karşılayan’ ahlakın göçmen bir kadın olduğu için Emani’ye de aynı sonu reva gördüğünü söyleyen Gülsevdi, “Aynı iki yüzlü ahlak bugün ormanların yakılmasına da, Madımak katliamına da ses çıkarmadı. Aynı iki yüzlü ahlak ‘bana arkadan ilişki teklif etti’ bahanesi ile bir transın katilini serbest bırakırken, ‘insanlar öldürülmesin’ diyen insan hakları aktivistlerini, gazetecileri ve milletvekillerini tutukladı” diye konuştu.

Onların iktidarı varsa bizim de dayanışmamız var” mesajı veren Gülsevgi “Bu iki yüzlü ahlak ve arkasını dayadığı iki yüzlü siyasete karşı bugün buradayız yarın da burada olacağız. Bugün buradan herkesi, ZeugMadi olarak bir kez daha bu iki yüzlü anlayıştan kopmaya ve tıpkı Özgecan Aslan cinayetine yaptığımız gibi hep birlikte sesimizi çoğaltmaya çağırıyoruz. Unutmayın! LGBTİ+’lar var aranızdalar, ya hep beraber ya hiç birimiz!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu