Güncel

Hamamda taciz davası ertelendi!

Karaköy’deki Şifa Hamamı’nda 2 Fransız kadına yönelik gerçekleşen cinsel taciz davasının bugün görülecek duruşması hakim değişikliği sebebiyle ertelendi.

Karaköy’de bulunan Şifa Hamamı’nda 4 Mart 2015 akşamı, 2 Fransız kadına yönelik gerçekleşen cinsel taciz ile ilgili davanın bugün Çağlayan Adliyesi’nde kadın aktivistlerinde katılımıyla gerçekleşecek duruşması hakimin değişmesi gerekçesiyle ertelendi.

Kadıköy’de iki Fransız kadının girdikleri hamamda cinsel saldırıya uğramasına ilişkin açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Davaya katılım çağrısı yapan kadınlar mahkemenin kadın beyanını esas alarak tacizcileri yargılaması gerektiğini belirtti.

Fransa’dan İstanbul’a turist olarak gelen Zelda S. ile Florine L. 4 Mart günü Karaköy’deki Şifa Hamamı’nda çalışanlar tarafından tacize uğramış; çalışanları tespit eden kadınlar şikayette bulunmuşlardı. İlk duruşma 25 Haziran’da Çağlayan Adliyesi’nde görülmüştü. Kadınlar, ilk duruşmayı farklı örgütten yapılardaki kadınlarla beraber izlemiş, müşteki kadınların ifadesinin alınması için Fransa’ya talimat yazılmıştı. Mahkeme daha sonra ise 8 Aralık’a ertelenmişti. Davaya çağrı yapmak için yazılı açıklama yapan Hamamda Tacize Karşı Dayanışan Kadınlar,” Tüm hamam çalışanların bir erk-ek iş-birliği yapıp, 2 kadının turist olmalarından ve Türkçe dil ve hamam geleneğini bilmemelerinden faydalanarak taciz ettiklerini deşifre edip kınıyoruz. Tacizcileri yüzleştirmek istediğimiz gün, tacizcilerin bir otobüs dolusu çevik polis tarafından korunması erkek devlet zihniyetini bir kez daha çok net ortaya koydu” ifadelerini kullandılar.

Tacize uğrayan kadınların polise şikâyette bulunduklarında, beyanları esas alınmayarak, sorgulanarak ve yargılanarak kötü muamele uygulandığı kaydedilen açıklamada, mahkemede, kadınların beyanının esas alınmasını ve tacizcilerin yargılanmasını talep ettikleri vurgulandı. Açıklamada,” Tüm kamu ve özel alanlarda olduğu gibi hamamda da kadın erkek eşitsizliğinin tekrardan üretilerek kadına yönelik şiddetin uygulanmasına izin vermeyeceğiz” denildi.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu