Güncel

H.İ için suç duyurusu

H. Merkezi: Denizli’de yakın akrabasının cinsel istismarına maruz kalan 15 yaşındaki H.İ.’nin duruşması öncesi kadınlar mahkeme heyetine faks gönderdi. Kadınlar duyarlı bütün kesimleri 7 Mayıs’ta görülecek duruşmayı takip etmeye çağırdı.

Denizli’de akrabasının cinsel istismarına uğrayan 15 yaşındaki H.İ.’nin 7 Mayıs’ta Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşması öncesi çok sayıda kadın kurumu mahkeme heyetine Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde faks gönderdi.

Tecavüzün rızası yoktur tecavüzcüler aklanamaz” pankartı taşıyan kadınlar, “H.İ. için adalet istiyoruz” sloganı attı. Kadınlar adına açıklama yapan Avukat Berna Yüksekdağ, H.İ.’nin akrabası Ahmet Çınar’ın cinsel istismarına maruz kaldığını söyledi. Ş

üphelinin tecavüzü inkar ettiğini belirten Yüksekdağ, “Savcı hazırladığı iddianamede, şüphelinin suçu ‘tevil yoluyla ikrar ettiği’ ifadesini kullanıyor. İddianamedeki bu ifade ciddi bir sakınca içermektedir. ‘Tevil yoluyla ikrar’ isnat edilen suçun kabul edildiği, ancak karşı tarafın karşı koymasının bulunmadığı yani ‘rızasının bulunduğu’ anlamında yorumlanmaktadır” dedi.

Paramparça hayatlarımız iktidara ait değildir”

Bu nitelikte bir çok davada sanığın ceza almamasını ya da az ceza almasını sağladığına dikkat çeken Yüksekdağ, “Şüphelinin fiili işlemediğini iddia etmekte iken ve savunması bundan ibaretken, neden savcılık tarafından böyle bir yorumda bulunulduğu anlaşılamamıştır. Bu özellikteki davaların artık kabusu haline gelen ‘mağdurun rızası’ kavramı bu davada da üstelik savcılık eliyle yeniden karşımıza çıkartılmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.

Ancak bilinmelidir ki tecavüze uğrayan bedenler ve sonucunda paramparça olan yaşamlar hiçbir iktidara ve güce ait değildir” diyen Yüksekdağ, bu insanların hiçbir iktidarın nesnesi olmadığını söyledi. Bir tecavüzcünün daha aklanmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Yüksekdağ, bütün duyarlı kesimleri duruşmaya katılmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından kadınlar adliye binasına geçerek mahkeme heyetine faks gönderdi. (Diha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu