Güncel

Genç Kadınların İsyanı Ablukaları Yıkacak!

YDG’li kadınlar yaptıkları bir açıklama ile genç kadınları 8 Mart’ta sokağa çağırdı.

ydgGenç Kadınların İsyanı Barikat Olup, Ablukaları Yıkacak!

1908 yılından bugüne, 8 Mart kadının sesinin sokaklara taşımanın aracı olmuştur. Kadına yönelik her türlü şiddetin, taciz ve tecavüzün, çalınan yaşam haklarının karşısında kadın bedenlerinden örülen barikatların günü olmuştur. Bu yılda, tacizin, tecavüzün ve katliamların gölgesinde 8 Marta ilerliyoruz.

Kadın katillerinin koruyucu meleği, katliamların baş aktörü olan AKP hükümetinin nefret dolu söylemlerine, geçtiğimiz 8 Mart’tan bu yana, diyanetin kadın düşmanlığı ve pedofilik fetvalarıyla birlikte her gün bir yenisi eklendi. Bunun yanı sıra kadın katillerine yapılan indirimler, eşini öldüren kadın katiline mahkemenin ”bir daha suç işlemeyeceği” yönündeki kanaatiyle verilen ceza indirimiyle daha da ileriye gitti. ”Ölmemek için öldürmek zorunda kaldım” diyen Çilem Doğan ise hala ağırlaştırılmış müebbetten yargılanıyor…

Devletin/AKP’nin kadın düşmanlığı; bir yandan kadın katillerine verilen iyi hal/tahrik indirimleriyle, diyanetin fetvalarıyla boy gösterirken, bir yandan da bu düşmanlığa karşı örgütlenip yükselen kadın mücadelesine olan korkusunu ev içi infazlar ve beden teşhirleriyle kendisini göstermiş oldu. Sadece birkaç ayda 75 örgütlü kadın devlet tarafından infaz edildi.

Kadın Bedenimizden Utanmıyoruz!

Ekin Wan ve beraberinde 2 kadın savaşçının bedeni devlet tarafından teşhir edildi. Kadın bedenine yapılan bu saldırı devletin erklik bataklığına ne denli battığını bizlere tekrar ve tekrar göstermiş oldu. Ama devlet bilmiyor ki, kendisini, emeğini, bedenini, mücadelesini yok saydığınız biz kadınlar çıplaklığımızdan utanmıyoruz. Devlet bedenlerini teşhir etmeye çalışsa da onlar, direnişi giyenimiz ve çırılçıplak bedenimizdir!

Her yasak kendi isyancısını, her katliam kendi savaşçısını doğuruyor!

Devletin bu saldırıları aslında farkına vardığımız gücümüzün ve yükselen kadın mücadelesinin korkusu olduğunu biliyoruz. Kadınlara yönelik sistematik olarak gerçekleştirilen bu katliamlara karşı biz kadınlar örgütlenme yolunu tercih ederek, her geçen gün sayımızı daha da arttırarak sokaklarda barikatların, Kürdistan’da hendeklerin en ön saflarında yerimizi aldık. Bu 8 Mart’ta, emek sömürüsüne, kadın düşmanlığına ve katliamlara karşı isyanı sokağa taşımanın, ablukaları dağıtmanın, genç kadınların gücünün göstermenin günüdür.

Acımızı ve öfkemizi isyana katarak bu 8 Mart’ta da:

Yüzleşiyor, Hesaplaşıyoruz, Örgütleniyoruz!

YDG’li Kadınlar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu