Güncel

Gebze’de kadın tutsaklara yine saldırı

H. Merkezi: Gebze Hapishanesi’nde kadın tutsakların üst aramalarına erkek jandarma ve askerin katılmak istemesine karşı çıkan kadın tutsaklara yönelik saldırılar sürüyor. Şimdi de 13 Ocak’ta mahkemeye giden kadınlara asker saldırdı ve 1 kadın tutsak bayıldı.

Gebze M Tipi Kadın Hapishanesi idaresi ve asker, son dönemlerde hapishanedeki kadın tutsaklara yönelik tacizkar tutumlara girişti. Daha önce DHKP/C davasından tutsakların, yakalarındaki “Devrimci avukatlar onurumuzdur” yazılı kokarttan kaynaklı aramasına katılmak isteyen askere, kadın tutsaklar karşı çıkmış ve bu yüzden saldırıya uğramışlardı.

Ardından ise Yeni Demokrat aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklar, hastane ve mahkeme gidişlerinde erkek jandarma ve asker tarafından aranmak istenmiş; ancak kadın tutsaklar buna izin vermediği için saldırıya uğramışlardı.

 

Ring aracında saldırı

13 Ocak Pazartesi günü ise YDK’lı tutsakların Gebze İnfaz Hakimliği’nde bir davası daha vardı. Bu dava da, Cepheli kadın tutsakların söz konusu saldırıya uğradıkları sırada buna sessiz kalmadıkları ve slogan atarak kapıları dövdükleri gerekçesiyle haklarında açılan soruşturmadan kaynaklıydı.

Sabah saatlerinde mahkeme götürülmek üzere tutsakların üst aramasına yine asker katılmak istedi. Ancak buna karşı çıkan kadın tutsaklar ring aracına bindirilirken asker tarafından saldırıya uğradı. Darp edilen tutsaklardan YDK’lı Kader Fındık, bayıldı. Fındık’a kurum doktoru ve sağlıkçıları müdahale etti.

Daha sonra mahkemeye giden kadın tutsaklar burada yaşanan işkenceyi anlattı ve bu hususta suç duyurusunda bulunulmasını talep ettiler.

 

“Asker aramasının yasal bir dayanağı yok!”

Mahkemede ise davaya konu olan kapı dövme ve slogan atma pratiklerinin herhangi bir soruşturmaya konu olacak bir durum olmadığını ve meşru olduğunu savunan tutsaklar, “Bu bir protesto biçimidir. Keyfi uygulamayı, yapılan saldırıyı, işkenceyi, tedavi hakkımızın engellenmesini protesto etmek amaçlı yapılan bir eylemdir” dediler.

Bu tür uygulamalara kendilerinin de maruz kaldığını ifade eden tutsaklar, “Bu protestoyu yapmamızın sebebi, cezaevinden hastaneye ya da adliye binasına, mahkemeye, giderken karşılaştığımız asker nezaretinde arama ya da asker aramasıdır. Aramanın asker nezaretinde yapılması ya da direkt olarak asker tarafından arama yapılmasının yasal bir dayanağı yoktur” diyerek bu uygulamaya tepki gösterdiler.

 

“Halkın emeğini ayakkabı kutularında saklayanlardan hesap sorun”

Biz devrimci tutsaklarız. Hırsızlık yapıp hapishaneye gelmedik. Ülkenin zenginliklerini biz hortumlamadık. Halkın emeğini, alınterini ayakkabı kutularına biz doldurmadık. Evimize, işyerimize biz para kasalarını doldurmadık. Arama yapılacaksa oralarda arama yapılsın” diyerek kendilerine yönelik uygulamalara tepki gösteren tutsaklar; haksızlığa, baskıya karşı mücadele verdikleri için hapishanede tutulduklarını ve bedel ödediklerini ve böylesi bir uygulamayı kabul etmelerinin söz konusu olmadığını ifade ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu