Güncel

İstanbul YDK: “Gebze’de kadın tutsaklar yalnız değildir”

gebze_hapishanesi

İstanbul: Hapishanelerdeki keyfi uygulamalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bu keyfi saldırılar kuşkusu bir devlet politikasının ürünü olarak açığa çıkmaktadır. Dışarının politik dinamizmini bastırmak isteyenlerin zindanlarda politik dinamikleri baskı altına alarak bu sürece ilerletmeye çalışmaktadır. Öyle ki hapishaneler propagandası yaparak, ardı arkasına adalet sarayları kurarak işletilen süreç esasta korku dağlarını yaratmaktan ibarettir.

 

Bugün bir devlet geleneğine bakmak gerekiyorsa hapishanelere bakmak yeterlidir denilir çoğu zaman. Bu tespite bir dayanak örnek olarak kadın tutsakların zindanlarda yaşadıklarıdır. Hapishanelerde politik kimliğe bir de kadın eklenince korku ve saldırganlığın haddi oldukça büyümektedir. Devletin erkek yüzü kendini zindanlarda açık bir biçimde gösterir.

 

Buna son örnek ise geçtiğimiz günlerde Gebze Hapishanesi’nde yaşandı. Daha önce “Devrimci Avukatlara Özgürlük” yazılı kokartları taktıkları için DHKP/C davası kadın tutsaklara işkence eden Gebze Hapishanesi, bu kez Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklara işkence etmiştir.Taciz girişimine karşı çıkan tutsaklara darp

 

30 Aralık günü YDK’lı tutsak Kader Fındık’ın duruşmaya katılmak üzere hapishaneden götürülürken yapılan aramada askerler ve ardından erkek jandarmalar görevlendirmek istenmiştir.  Tutsak Fındık, bu duruma karşı çıkınca darp edilmiş ve zorla götürülmüştür. Aynı gün öğleden sonra tüm YDK’lı tutsaklar, infaz hâkimliğinde görülecek duruşmaya katılmaya götürülürken yine aramaya asker katılmak istemiş ve tutsaklar bu duruma karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine gardiyan ve asker kadın tutsakları darp etmiştir. Hapishane müdürü ile avukatlar arasında yapılan görüşmede ise, hapishane müdürü kadın tutsaklara yapılan saldırıyı kabul etmiş; ancak suçu askere atarak sorumluluk savar bir yaklaşım geliştirmiştir. Yine 13 Ocak günü, Cepheli kadınlara yönelik saldırıyı protesto etmek amacıyla kapı dövdükleri ve slogan attıkları için haklarında açılan soruşturma gerekçesiyle İnfaz Hakimliği’ne götürülen tutsaklar, burada da asker tarafından aranmak istenmiş, ancak bu taciz girişimlerine karşı çıktıkları için ring aracında darp edilmişlerdir.

 

Yaşanan bu saldırılara ilişkin Yeni Demokrat Kadın ve Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri, İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirerek bu sürecin takipçisi olacaklarını belirttiler.“Kadın tutsaklarla dayanışmayı büyüteceğiz”

 

Bugün (17 Ocak) saat 12.00’da gerçekleştirilen ve ESP ile SKM‘nin destek verdiği basın toplantısında ilk olarak İHD adına Sevim Kalman bir konuşma gerçekleştirdi. Kalman yaptığı konuşmada tutsaklar üzerinde baskıların giderek arttığını belirtti. Hapishane idarelerinin kendi yönetmeliklerine dahi uymadığını belirten Kalman, bu sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Kalman’ın ardından PŞTA adına açıklama yapan Semiha Köz, “Görünen o ki, erkek egemen sistemin yürütücüsü devlet ve kurumlarının kadına yönelik düşmanlığı sürüyor. Ancak kadının sokağa çıkmasını, hakkını aramasını ve kendi hayatına dair söz söylemesini kabul edemeyen devlete, kadınlar en iyi cevabı Gezi İsyanı’nda barikatın en önünde direnerek verdiler/vermeye de devam edecekler!” diyerek kadın tutsaklara dönük saldırılara sessiz kalmayacaklarını belirtti.

 

Sözlerine “Kendilerine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerine sığmayan kadınlar, örgütlenmeye ve politik özne haline gelmeye başladıkları andan itibaren devletin özel bir düşmanlığını daha kazanmışlardır” diyerek devam eden Köz, evlere hapsedemedikleri kadınlara taciz, tecavüz gibi cinsel işkenceyle saldırıldığını belirtti.

 

Köz’ün ardından Yeni Demokrat Kadın adına kouşma gerçekleştiren Rahime Karvar ise Hapishane idaresinin yönetmeliğinde ve iç tüzük maddelerinde bulunan kararları çiğnediğine dikkat çekti. Gerçekleştirilen saldırıların münferit olmadığını belirten Karvar bu saldırıların Gebze hapishanesi’nde uygulanan bir politika olduğunu son süreçte de artarak devam ettiğini ifade etti. Kadın tutsaklarla dayanışmanın önemine değinen Karvar ilerleyen süreçte Gebze hapishanesi önünde olacaklarını belirterek tüm kamuoyunu kadın tutsaklarla dayanışma içinde olmaya çağırdı.

 

Basın toplantısında son olarak İHD Cezaevi Komisyonu adına Hatice Onaran bir konuşma gerçekleştirdi. Hapishanelerde devam eden hak ihlallerine karşı yürüttükleri çalışmaların devam ettiklerini belirten Onaran, özellikle hasta tutsakların tedavi haklarının gasp edildiğine dikkat çekti. Ellerine ulaşan bilgilerde özellikle kadın tutsaklar üzerinde taciz ve işkencenin boyutunun dikkat çekici olduğunu belirten Onaran bu süreçte kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu