Güncel

Gazze Ablukasına Karşı Kadınlar Sokaktaydı

gazze_ablukaBİKG ve BDS-Türkiye‘nin çağrısıyla; “Gazze Ablukasına Hayır!” demek için Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması için bir araya gelen kadınlar dayanışma mesajı vererek, “Gazze Yolundaki Kadınların Gemisi’ni selamlıyor, Filistin halkıyla ve işgale karşı direnişle dayanışmamızı ifade ediyoruz” dedi.

Özgürlük Filosu tarafından dünyanın her yerindeki kadınların seslerini Filistinli kadınlarla dayanışmak amacıyla oluşturulan “Gazze Yolundaki Kadın Gemisi”ne destek amacıyla, Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) ve BDS-Türkiye’nin çağrısıyla; “Gazze Ablukasına Hayır!” demek için Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın ve DİK Kadın Meclisi’nden de kadınlar katıldı. “Gazze’de ablukaya hayır” pankartının taşındığı eylemde, Türkçe ve İngilizce yazılı “Gazze yolunda kadın gemisine selam” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Gazzeli kadınlar yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attı.

Basın metnini okuyan BİKG üyesi Züleyha Gülüm, “Gemilerin adları olan ‘Amal’, ‘Zaytouna’ isimlerinin umut ve zeytin anlamına geldiğini belirterek, “Ablukanın ve işgalin biteceği dünyanın dört bir yanına dağılmış Filistinlilerin yurtlarına döneceği ümidi Gazzelilerin bütün bu baskıya karşı ayakta tutuyor. İşgal gücünün sürekli saldırdığı, ağaçlarını kestiği zeytinse Gazzelilerin en önemli geçim kaynağı ve beslenme kaynaklarından biri” dedi.

‘Gazze Mısır ve İsrail tarafından işgal altında’

Züleyha Gülüm, 2007 yılından beri İsrail ve Mısır’ın Gazze’ye uyguladığı ablukalardan bahsederek, Gazze’nin su, elektrik ve telekomünikasyon gibi hizmetler açısında İsrail’e bağımlı olduğunu söyledi. Savaşın etkisiyle kadınların ve çocukların yaşadıkları sıkıntıları anlatan Züleyha, “Ablukanın yarattığı yıkım ve zararı en fazla kadınlar yaşıyor. Eşlerini kaybettiklerinde geçim kaynağından yoksun kalıyorlar. Hem eşlerini hem de evlerini kaybettiklerinde eşlerinin ailesinden bir başka erkekle evlenmek zorunda kalıyorlar” dedi. Züleyha, çocukların savaşın etkilerinden ötürü psikolojik travmalardan ötürü geceleri altlarını ıslattıklarını da kaydetti.

‘Birçok vaka hala raporlaştırılmamış’

CEDAW Komitesi’nin tarafından 2011 yılında Filistinli kadınların yaşadığı işkenceye ilişkin hazırlana raporu anımsatan Züleyha, raporda birçok vakanın raporlaşmadığını söyledi. Züleyha, 2010 yılında Mavi Marmara gemisinde 9 kişinin hayatını kaybettiğini sözlerine ekleyerek, “Ablukayı kırmak için Gazze’ye önce küçük gemiler ardından da özgürlük filoları gitti. Bunlar İsrail müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Bu kez sadece kadınlardan oluşan bir filo Gazze’ye doğru yola çıkıyor” dedi.

Naomi Wallace: Bizi yok eden sistemlere karşı mücadele etmeliyiz

Gemi içerisinde bulanan kadınları anlatan Züleyha şunları söyledi: “Amal ve Zaytouna’daki kadınlar arasında siyasetçiler, barış eylemcileri, yazarlar var. Bir kısmı Gazze’de yaşamış, bazıları da burayı ziyaret etmiş. Aralarında Yahudiler var. Bir kısmı da daha önce de ablukaya karşı daha önce de Özgürlük Filoları’nda yer almış. Kendi deyimleriyle, ‘İşgal gücü tarafından rehin alınmış’. Gemide bulunacak olan ABDli yazar Naomi Wallace, ‘Irkçılık, işgal, vahşet gibi bizi yok eden sistemlere karşı mücadele etmeliyiz’ diyor.”

‘Bizler de işgalin ve ablukanın nasıl ağır bir şey olduğunu biliyoruz’

“Bizler de işgalin ve ablukanın nasıl ağır bir şey olduğunu gayet iyi biliyoruz” diyen Züleyha son olarak şunları kaydetti : “Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin en kötü olduğu zamanlarda bile iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığının farkındayız. Filistinliler yardım değil İsrail’in siyasi, diplomatik, askeri anlamda tecrit edilmesini istiyor. Bizler de Barış İçin Kadın Girişimi ve BDS’ Türkiye’den kadınlar olarak Gazze Yolundaki Kadınların Gemisi’ni selamlıyor, Filistin halkıyla ve işgale karşı direnişle dayanışmamızı ifade ediyoruz.”

 

Kaynak: Jinha

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu