Güncel

Dersim’de şehit düşen Canbay Amed’de son yolculuğuna uğurlandı

H. Merkezi: Dersim’in Pulur (Ovacık) ilçesinde 8 Eylül günü şehit düşen MLKP Kır Gerilla Birliği komutanlarından Berfu Dilan Canbay (Arjin Selçuk) bugün (17 Eylül) son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Canbay’ın ailesi, ESP, SGDF, HDP, DBP, ÖTSP ve MEYA-DER temsilcileri ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları ve HDP Milletvekili Feleknas Uca katıldı.

Canbay’ın tabutu yoldaşları tarafından kızıl bayraklarla donatıldı, çiçeklerle süsledi. Kadınlar omuzlara alarak, “Berfu Canbay ölümsüzdür” sloganı ile morg önüne getirdi. Dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardında yine kadınlar Canbay’ın tabutunu omuzlarına aldı ve defnedileceği şehitliğe kadar taşıdı. Kadınların en önünde yürüdü törende, “Dersim’de düşene dövüşene bin selam”, “Berfu Canbay ölümsüzdür”, “Jin jîyan azadî” sloganları atıldı. Kızıl flamaların da taşındığı eylemde kitle içerisinde “Yaşasın partimiz MLKP”, “Bijî PKK yaşasın MLKP”, “Partinin yıldızı Komünist Kadın Örgütü” sloganları atıldığı görüldü.

 

“Genç kadınlar AKP faşizmine diz çöktürecek”

Canbay, MLKP/KKÖ bayrağı ve sarı kırmızı yeşil bayrağa sarılarak, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde toprağa verildi. Canbay’ın, Rojava ve özyönetim direnişleri sırasında şehit düşenlerin yanına defnedilmesinin ardından saygı duruşu yapıldı.

MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Canbay’ın Saralardan Saryalara, Ekin Wanlardan Arin Mirxanlara kadar, direnen tüm kadınların bayrağını dalgalandırarak, zulme karşı yürüdüğünü söyledi. ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek OtluBir genç kadın komünist olarak O’nun bize tek bir söz var; bu AKP faşizmini yenmelisiniz, bunun için de örgütlenmelisiniz. Bütün kadınlara söylediği tek şey budur. Biz de söz veriyoruz, kadın devrimi için, devrimin zaferi için onun yürüdüğü yolda yürüyeceğiz. Genç kadınlar, Kürdistan ve Türkiye halkları, AKP faşizmini bir kez daha önlerinde diz çöktürecektir” dedi.

Canbay için Amed Ergani İlçesi’nde ailesinin yaşadığı ev ve belediyeye ait taziye evinde üç gün boyunca taziyeler kabul edilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu