Güncel

(Foto) Özgecan için cenazesinin bulunduğu ormana fidanlık

Mersin/Tarsus: Geçtiğimiz hafta vahşice katledilen Özgecan Aslan için cenazesinin bulunduğu yer olan Çamalan Köyü’nün Cin deresinde anma gerçekleştirildi.

Çamalan ve çevre köylerden katılan ve aralarında Partizan, YDG ve YDK‘nın da olduğu birçok kurumun katılım sağladığı anma ilk olarak Özgecan’ın anısına saygı duruşu ile başladı. Çamalan Köyü adına Muhtar Ahmet Talipoğlu konuşma yaptı.

 

“Burada hep ölümler oldu ama Özgecan yüreklerimizi dağladı”

Bu vahşeti yapan canilerin köy ile uzaktan ve yakından hiçbir alakasının olmadığını anlatan Talipoğlu “Bizler Özgecan’ımızı Çamalan köylüsü olarak bağrımıza basmış ve sahiplenmişizdir. Bu olayın burada olması bizi üzmüş ve acılarımızı katlamıştır. Umarız bu acılar bir daha yaşanmaz. Cin deresinde daha önce çok kazalar ve ölümler oldu ve biz buradan birçok cenaze çıkardık. Fakat Özgecan kızımıza yapılan bu katliam, bizim yüreklerimizi dağlamıştır. Bundan sonra Çamalan köylüleri olarak bizler, Cin deresinin adını Can deresi olarak değiştiriyoruz. Özgecan su gibi tüm yüreklere akacak” dedi.

 

“Bu cinayetler tesadüfi değildir”

Ardından kitle ve köylüler adına Aysel Kılavuz’un okuduğu basın açıklamasında “Bugün yüreğimizin parçalandığı yerdeyiz. Daha önce de binlerce kadının vahşi katiller tarafından hunharca katledildiği gibi, bu kez de Özgecan’ımız katledildi. Bu yaşanan cinayetler tesadüf değildir. Cinayet bu sistemden yani sistemin kadına yönelik ahlak anlayışından kaynaklı olduğunu biliyoruz. Topluma empoze edilen, kadını bir cinsel obje olarak ve alınıp satılan bir eşya gibi gören zihniyetin tecavüz ve kadın katliamlarının arkasında durması kaçınılmazdır. Bizler bu katliamları kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından Özgecan’ın öldürüldüğü alana fidanlar dikilip karanfiller atılması ile anma sonlandırıldı.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu