Güncel

(Foto) Gemlik ve 1 Mayıs’ta kadınlar Özgecan için yürüdü

H. Merkezi: Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından kadına yönelik cinsel şiddete ve kadın katliamlarına olan öfke dinmiyor. Dün (22 Şubat) birçok yerde olduğu gibi Bursa-Gemlik ve İstanbul-1 Mayıs Mahallesi’nde kadınlar Özgecan için yürüdü.

 

Gemlik

Gemlik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Dereboyu Taşköprü’de biraraya gelen kitle buradan sloganlar eşliğinde Hürriyet Caddesi üzerinden Orhangazi Caddesi, İstiklâl Caddesi ve Kumla yolu üzeri Camii aralığından İskele meydanına doğru kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş güzergâhı boyunca balkonlardan ve çevreden kitlenin yoğun alkış desteği vardı. Kitle yürüyüş boyunca “Özgecan’ın Hesabı Sorulacak”, “Yasta Değil İsyandayız”, “Şiddete Karşı Omuz Omuza”, “Özgecan İsyanımızdır” vb. sloganlar atıldı. Kitle İskele Meydanı’na geldiğinde belli bir süre slogan attıktan sonra bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada “Özgecan’ın katledilmesi uzun süredir kadın cinayetlerine karşı biriken öfkeyi kitlesel bir biçimde sokağa yansıtmıştır. Bugün Özgecan şahsında katledilen, şiddete, tacize, tecavüze uğrayan bütün kadınların sesini ve çığlığını duyurmak için buradayız. Ülkemizde son yıllarda politik söylemlerle kadının alanına, bedenine, haklarına ve yaşam biçimine fazlasıyla müdahale edilmektedir. 2015 yılında daha iki ay olmadan 41 kadın öldürülmüştür. Biz kadınlar evde, sokakta, işyerinde bulunduğumuz her alanda maalesef şiddete maruz kalıyoruz” denildi.

 

Resimler için tıklayınız

 

1 Mayıs Mahallesi

Yöre derneklerinin çağrısıyla 1 Mayıs Mahallesi son durakta bir araya gelen devrimci, demokrat, yurtsever kadınlar “1 Mayıs Mahallesi Kadınları” imzasıyla bir pankart açarak yürüyüş gerçekleştirdiler.

Özgecanların katili AKP’dir” diyen ve aralarında Yeni Demokrat Kadınlar ve Partizan okurlarının da bulunduğu kadınlar sloganlarla Özgecan Aslan ve tüm taciz ve tecavüze uğrayan kadınlar için Cennet Düğün Salonu’na yürüyerek burada basın açıklaması yaptı.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu