Güncel

(Foto) Bir hafta geçti ve biz hala “Unutmuyoruz! Buradayız!”

Tam bir hafta oldu.

Geçtiğimiz hafta tam bugün, tam 10.04’ü gösterirken saatler; art arda patlayan iki bomba ile 30’u kadın dostumuz, arkadaşımız, siperdaşımız, aynı mücadele için aynı saflarda buluştuğumuz insan olmak üzere toplam 107 kişiyi çaldılar bizden…

O günden bugüne “Katili biliyoruz! Unutmayacağız! Affetmeyeceğiz! Hesap soracağız!” dedik.

O günden bugüne binlerle sokaklarda “Hayatı durduruyoruz” diye eylemler gerçekleştirdik.

Şimdi ise bir hafta doldu ve biz yine alanlardaydık. Bu kez “Unutmuyoruz! Buradayız!” dedik.

 

“Emê ji we bipirsin, hesabê vê xwinê!”

“Unutmuyoruz! Buradayız!” diyerek bir araya geldiğimiz adreslerden biri de İstanbul-Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önü oldu. Binlerin bir araya geldiği 1 saatlik “sessiz” oturma eylemi boyunca kitle ellerinde “Katili tanıyoruz” yazılı dövizlerle katledilenleri  andı.

Biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak “Yasta değil, isyandayız”, “Katilleri tanıyoruz! Unutmayacağız!”, “Emê ji we bipirsin, hesabê vê xwinê!”, “İsyandayız, hesabını soracağız” ve devletin Adana ve T. Kürdistanı’nda katlettiği Tevriz, Azad, Helin ve Diyar’ın isimlerinin yazılı olduğu “Çocuk katili devlet hesap verecek” yazılı dövizlerle eylemde yerimizi aldık.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından örgütlenen eyleme Barış Bloku, HDP, Partizan, ESP, EMEP, Munzur Çevre Derneği, Arap Alevi Gençlik Meclisi ve birçok kurum da katıldı. Anmanın sonlarına doğru Ankara Katliamı’nı alatan bir şiir okundu ve katledilenlerin isimleri tek tek sayıldı. Daha sonra üzerlerinde katledilenlerin isimlerinin yazdığı kartları taşıyan siyah balonlar gökyüzüne bırakıldı.

 

Eylemin “sessizliği” sloganlarla yırtıldı

Tam bu sırada “sessiz” oturma eyleminin “sessizliği” bozuldu ve kitle aynı anda öfkeyle “Katil devlet hesap verecek”, “Hırsız, katil Erdoğan”, “Suruç, Amed, Ankara! Unutma, unutturma!” vb. sloganlarını haykırdı. Eylemin neden “sessiz” olduğu zaten muammayken eylemi yönlendirenlerin “Arkadaşlar, sessiz olalım, sessiz eylem bu” uyarıları slogan sesleri arasında duyulmadı.

 

İstanbul’dan bir YDK’lı

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu