Güncel

#FigenYüksekdağYalnızDeğildir

figen_yuksekdag_starStar gazetesi yazmış yine kadına karşı duruşunu hiç bozmayarak; erkek egemen sistemin değirmenine erkek diliyle su taşıyarak…

“Arka sayfa güzelleri” ile kadın bedenini metalaştıran, üçüncü sayfa haberlerinde kadın katliamı ve kadına yönelik şiddeti magazinsel kılarak; hatta çoğu zaman kadını suçlu göstererek yayın çizgisini sürdüren burjuva medyanın bu defaki hedefi HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van milletvekili Figen Yüksekdağ oldu.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen havuz medyanın en pespaye örneklerinden Star gazetesinin Yüksekdağ’ı hedef göstermesi, HDP’nin politik çizgisinden doğru ele aldığımızda çok da sürpriz değil. Ancak mesele sadece bununla mı sınırlı?

Elbette ki değil! Açıkçası yaşamın ve sürecin “politik özne”si olma iddiamız ve bu anlamda attığımız önemli adımlar birilerini çok öfkelendirmiş, çok da zoruna gitmiş! Kadını bir “vitrin” olarak ele alan sistem partilerine inat, kadın mücadelesi ile şekillenen HDP’nin kadın milletvekillerini seçilebilecekleri sıradan aday göstermesi ve % 40’lık seçim başarısı öne çıktı. Böylece kadınların her alanda –buna meclis de dâhil- sözünün görünürlüğünün sağlanması ve beraberinde erkek egemen sistemi teşhir etme alanlarının genişlemesi fırsatı doğdu.

Kadınların politik sahneye dahiliyetinin artması ve sözünü her alanda ifade etmesinden duyduğu rahatsızlığı ve öfkeyi, erkek anlayışın başarılı uygulayıcılarından Star gazetesi tam da tariflediğimiz noktada bulunan bir kadına, Figen Yüksekdağ’a “Susturun şu şirreti” başlığıyla ile ifade etti. Kendini bilmez bu başlık “sesleri unutturulan” kadınların “seslerini bulmasından” dolayı duyulan korkunun izdüşümüdür.

Evet, onlar korkuyorlar! Tarihsel perdede kadının ezen-ezilen ilişkisindeki ezilen rolünden sıyrılmasından deli gibi korkuyorlar! Bu yüzden “şirret” de diyorlar, “müsait” de diyorlar…  Kısacası diyorlar da diyorlar.

Onlar konuşa, yaza, söyleye dursunlar; sesimizi bulana dek verdiğimiz mücadeleden elde ettiğimiz deneyimlerle, “mağduriyetten direnişe” evrilttiğimiz tarihimizle ve en çok da kadın dayanışmasıyla susmamaya, yaşamın her alanında özne olmak için verdiğimiz mücadeleye devam edeceğiz.

Figen Yüksekdağ’ın yanındayız!

Yaşasın kadın dayanışması!

Kadın kadındır, “şirret” babandır!

Yeni Demokrat Kadın

30.06.2015

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu