Güncel

Ev işçisi kadınlar Aldal için eylemde

Kadın Haber Merkezi: 5 Mayıs 2011 günü İstanbul’un Maltepe İlçesinde dört katlı bir apartmanda 20 yıldır temizlik işçisi olarak çalışan Fatıma Aldal’ın iş cinayetine kurban gitmesi EVİD-Sen (Ev İşçileriyle Dayanışma Sendikası) tarafından protesto edildi.

28 Mart günü duruşmanın görüldüğü Kartal Ağır Ceza Mahkemesi girişinde bir araya gelen EVİD-Sen üyelerine SDP’li kadınlar, SKM (Sosyalist Kadın Meclisleri), YDK (Yeni Demokrat Kadın) ve İlerici Kadınlar da destek verdi.

“Can güvenliği, İş güvenliği Sosyal güvence istiyoruz, alacağız; Ev işçisiyiz toz bezi değiliz” yazılı pankart ve “Sizin kadınınız değiliz ev işçisiyiz”, “Evler bizim işyerimiz, işçi olarak tanınmak istiyoruz” yazılı dövizler açan kadınlar “Ev işçisiyiz, toz bezi değil”, “ILO yasaları uygulansın” şekilde slogan attılar.

Burada EVİD-Sen adına açıklama yapan Gülhan Benli, Fatıma Aldal’ın iş cinayetine kurban gittiğini vurgulayarak “Fatıma Aldal gündelikçi, çocuk bakan, hasta bakan, ailesini geçindiren ancak sigortasız ve güvencesiz çalışan milyonlarca ev işçisinden biriydi. Bizden biriydi. Ev işçiliği İş Yasası kapsamında olmadığı için Fatıma’nın yaşamını yitirmesi işçi cinayeti olarak görülmüyor” dedi.

Ev işçisi kadınların baskı altında çalışarak azgınca sömürüldüğünü belirten Benli, “Ev işçisi kadınlar olarak 51 arkadaşımız iş cinayetinde hayatını kaybetti. Ortalama 400’den fazla arkadaşımız taciz ve tecavüze uğradı ve üç bini aşkın arkadaşımızda iş kazası geçirdi. Fatıma da bu bilançonun kurbanlarındandır. Bir gecede yasa çıkartan sistem söz konusu biz kadınlar olduğunda kılını bile kıpırdatmıyor” dedi.

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu