Güncel

“Erk”ek Yargıdan “Delil Yetersiz”liği

İstanbul: Fethiye’de yıllar önce 8 kişi tarafından tecavüze uğrayan bir kadının tecavüzcülerinin serbest Bırakılmasını protesto etmek için bugün Tecavüze Karşı Kadın İnsiyatifi Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tecavüze yine beraat. Fethiye’de yargı tecavüzü onayladı” yazılı pankartlar açarak, ”Jin Jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tecavüz suçtur, aklanamaz”, “Bu dava böyle bitmeyecek” vb. sloganlar atan kadınlar basın açıklamasına geçti.

Açıklamayı Rojin Akın okudu. Açıklamada tecavüzcülerin “delil yetersizliği” nedeniyle serbest bırakılmasını protesto eden Akın, “Bu karar bu memleketin adalet anlayışında ve işleyişinde erkek egemenliğinin kadınlara yönelik şiddeti, tecavüzü ne kadar ısrarla savunduğunun çok açık bir göstergesi” olduğunu vurguladı.

Akın, N.Ç davasını hatırlatarak,Mahkemelerde tecavüzcüler aklanıyor ve Türkiye kadınlar için güvenilir ülke olmaktan iyice çıkıyor. Tecavüzcüleri aklamanın sorumluğunu taşıyan kurum ve kişiler aynı zamanda tecavüzü de teşvik etmekteler. Fatma Şahin’i ve bütün sorumluları tecavüze karşı adaletin yerini bulması için göreve çağırıyoruz” diyerek tecavüzlere karşı susmayacaklarını duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu