Güncel

“Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız büyüyor”

H. Merkezi: İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken “Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız büyüyor” şiarıyla Kadıköy’e çağrı yaptı.

Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde bulunduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, “Eşit değilsiniz” diyerek kadınları görünmez kılmaya çalışanlara inat; erkek şiddetinin son bulduğu, savaşsız, sömürüsüz bir yaşam için sokaklara, meydanlara çağrı yaptığı açıklamasında “Toplumun bir çok kesimi Özgecan’ın katledilmesiyle erkek şiddetinin boyutlarıyla bir kez daha yüzleşirken bizler her gün yaşadığımız tacizi, şiddeti yenmek için çok daha güçlü haykırıyoruz: Bizler bu şiddetin canilik ya da ruh hastalığı değil, erkek egemen sistemin gündelik ve sürekli bir sonucu olduğunu biliyoruz” dedi.

Son yıllarda Ortadoğu’daki savaşta Kobanê başta olmak üzere, tüm kadın direnişlerinde görüyoruz ki mücadelemiz daha görünür oldukça, bizler toplumsal yaşama eşit bir biçimde katılmak için direndikçe, özgürlüğümüzü savundukça mücadelemize yönelik saldırılar ve baskılar da artıyor” denilen açıklamada kadınların tüm saldırılara karşı isyanını büyüttüğünü belirten İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, bu yıl ki 8 Mart’ı Özgecan’a; evde, sokakta, savaşta erkek devlet şiddeti ile hayatını kaybeden kadınlara adadığını ifade etti.

Kadın dayanışması ile büyüttüğümüz isyanımız ve direnişimizle özgürleşene dek mücadele edeceğiz” diyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programını açıklayan İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun miting programı şöyle:

Toplanma Yeri: Haydarpaşa Numune Hastanesi önü/ Kadıköy
Tarih/Saat: 8 Mart Pazar/ 12.00

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu