Güncel

Elif Kaya tacizcileri yargılıyor!

Gezi Direnişi sırasında başlatılan “cadı avı” operasyonları kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan ve Şakran Hapishanesine konulan Elif Kaya, “ince arama” adı altında cinsel saldırıya maruz kalmış ve bu işkenceye karşı direnmişti. Sonrasında hapishane idaresi tarafından cinsel, fiziksel ve sözlü tacizler devam etmişti, direndiği için 2 ay görüş cezası verilmişti.

Bugün saat 13.30’da İzmir’in Karşıyaka Adliyesinde başlayan Elif Kaya’ya cinsel ve fiziksel saldırıda bulunan gardiyanların yargılandığı dava başladı.

Dava öncesi içlerinde Yeni Demokrat Kadınlarında olduğu İzmir Kadın Dayanışması bir basın açıklaması yaptı.  Açıklamada, Kaya’ya destek vermek için bir araya gelen İzmir Kadın Dayanışması üyeleri, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Diren Elif yalnız değilsin”, “Her yer Şakran her yer direniş” şeklinde sloganlar attı.

Mahkeme heyeti, duruşmaya Kaya’nın avukatı ile ailesi dışında kimseyi almadı. Duruşmada ilk olarak konuşan Kaya, maruz kaldığı çıplak aramayı tekrardan anlatarak, olayla ilgili suçlulara gereken cezanın verilmesi istedi. Kaya’nın avukatları ise, çıplak aramanın bir insanlık suçu olduğunu söyleyerek, hukukun işletilmesini ve sorumluların yargılanmasını istedi. Mahkeme heyeti, olayla ilgili delillerin toplatılarak incelenmesi için duruşmayı 11 Eylül tarihine erteledi.

Eyleme kadın örgütleri dışında, HDK bileşenleri, Partizan, Anarşistler, Halkevleri ve Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu