Güncel

Ayla Akat Ata, Elif için soru önergesi sundu

562734 187747708064557 50063886 n BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Gezi tutsağı Elif Kaya‘nın çıplak aranmasını Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi sunarak sundu.

BDP Batman Milletvekili Ata, Şakran Kadın Hapishanesi’nde bulunan Gezi tutsağı Elif Kaya’nın çıplak aranmasına ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi verdi. Ata önergede, “İzmir’de Gezi olaylarına karıştığı için ‘örgüt üyesi olmak’ suçuyla tutuklanan Elif Kaya aramaya karşı olmadığını, ancak çıplak aramayı onur kırıcı olduğu için kabul etmeyeceğini belirttiği halde içeri giren 10-15 gardiyan tarafından elleri, kolları ve bacakları tutularak, ağzı kapatılarak zor kullanılarak ve fiziksel şiddet uygulanarak elbiseleri çıkarılmış ve zorla çıplak aramaya tabi tutulmuştur. Türkiye’nin de imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere göre çıplak arama ‘insanlık onuruna aykırı’ olarak tanımlandığı halde, çıplak arama dayatması ve bunun sonucunda gelen disiplin cezaları döngüsü, Şakran Cezaevi’nde daha önce de pek çok kadına dayatılan hukuk dışı uygulamalardan biridir” dedi.
Ardından Ata, Bakan Ergin’e şu soruları sordu; “Bugüne kadar, Şakran Kadın Cezaevi’nde ‘zorla çıplak arama’ yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan tutsak sayısı kaçtır? Suç duyurularından hareketle, sorunun çözümü için hangi adımlar atılmıştır? Bugüne kadar Şakran Kadın Cezaevi’nde ‘hukuka aykırı disiplin cezası’ verildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan tutsak sayısı kaçtır? Suç duyurularından hareketle, sorunun çözümü için hangi adımlar atılmıştır? Şakran Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleri ve insanlık onuruna aykırı uygulamaların defalarca gündeme gelmiş olması sonucu, burada yaşananları araştırmak için Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma yapılmış mıdır? Şakran Cezaevi açıldığından bu yana disiplin cezası alan kadın tutsak sayısı kaçtır? Bu disiplin cezalarının gerekçeleri nelerdir? Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerce çıplak arama ‘insanlık onuruna aykırı’ bulunduğu halde, Türkiye cezaevlerinde bu uygulamanın devam etmesinin sebebi nedir? Cezaevlerinde çalışan idari personel ve ceza infaz memurlarının tutsaklara karşı tutumunun uluslararası düzlemde kabul edilen insan haklarına uygunluğunu denetleyen bir yapı bulunmakta mıdır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu