Güncel

DKH ‘Kadın yönetime, kadın iktidara’ diyerek kurultay yaptı

İstanbul: Demokratik Kadın Hareketi (DKH) 3. Kadın Kurultayını ‘Kadın yönetime, kadın iktidara’ şiarıyla 14 Şubat Pazar günü Okmeydanı Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkesi’nde gerçekleştirdi. Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kadın ve LGBTİ’lerin katıldığı kurultayda ‘Kadınım kendi savaşımın savaşçısıyım‘ pankartı ve ‘Yaşasın direnen savaşan baş eğmeyen özgür kadınlar‘, ‘Gezi’deki barikat Kürdistan’daki hendektir‘ dövizleri asıldı. Salonda ayrıca Yeliz Erbay, Şirin Öter, Berna Saygılı Ünsal ve devrim mücadelesinde yitiridiğimiz kadınların fotoğrafları resimleri yer aldı.

 

‘Çözüm örgütlü mücadelede’

Kurultay devrim ve sosyalizm şehitlerini için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından DKH adına yapılan açılış konuşması ve sunumlara devam edildi. DKH Sözcüsü Dilşat CanbazHem Türkiye’de hem de Kürdistan’da kadınlara yönelik bir savaş gerçekleştirilmektedir. Çözümün örgütlü mücadeleden geçtiğini biliyoruz. Bütün kadınlar olarak çıplak bedenlerimizle örgütlü mücadeleyi büyütelim’ dedi.

Ardından Sancı Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’nden Duygu Kıt Medya ve Eril Dil üzerine sunum gerçekleştirdi. Yapılan sunumda kadın mücadelesi üzerine açıklamalarda bulunulurken yaşamın bulunduğu her alana nüfuz eden eril dil ve bu dilin aşılması üzerine açıklamalarda bulunuldu.

LGBTİ Dayanışma Derneği Sözcüsü ve DKH MYK üyesi Kıvılcım AratSeks işçiliğine karşı hem dini hem sosyalist ve feministlerde yanlış bir yaklaşım var. Aslında kimse genel ahlaktan azade yaşamıyor. Bunun en belirgin özelliği ise erkek egemen zihniyetin bu kadar yaygın olması ve seks işçilerinin ne hissettiğine önem verilmemesi‘ dedi.

 

‘Kadın mücadelesine pranga vuramayacaklar’

Yapılan sunumların ardından DEDEF, Gebze Kadın Hapishanesi’nden kadın tutsaklar, Halkın Günlüğü ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği‘nin mesajları okundu. Kurultay için dayanışma konuşması yapan Yeni Demokrat Kadın adına Av. Aylin Kırıkçu Kürdistan’daki katliamlara dikkat çekerek bu katliamlarda kadın bedenin ‘teşhir edilmesinin’ kadınların özgürlük mücadelesine vurulmaya çalışılan pranga olduğuna dikkat çekti. ‘Erkek zihniyetin bu denli kadın bedenine bu kadar pervasızca saldırması kadının özgürleşmesinden korkmasından ve onu sindirmeye çalışmasındandır. Kadın kurultayının böylesi bir dönemde yapılmasını çok anlamlı buluyor ve sizleri selamlıyoruz‘ dedi.

Grup Alamor Müzik Atölyesi’nin dinletisinin ardından sonuç bildirgesinin birkaç gün sonra açıklanacağı belirtilerek kurultay sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu