Güncel

Dicle ile dayanışma için Bakırköy Adliyesi’ndeyiz!

H. Merkezi: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, bugün(18 Aralık) saat 13.50’de Bakırköy Adliyesi önüne Dicle’yle dayanışma için çağrı yaptı.
Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olarak yer aldığı Grup’un çağrı şu şekilde:

Dicle Y. “kocasından” uzun yıllar gördüğü şiddete dayanamayıp, boşanma davası açtı. “Kocasının” tehdit ve hakaretlerine maruz kalmaya devam etti. 18 Mart 2014 tarihinde Esenyurt Karakolu’na giderek koruma talep etti ancak kolluk tarafından geri çevrilen yüzlerce kadından biri oldu. Dicle ve kardeşi Emek’i -karakola başvurmalarından bir saat sonra- koca Hasan, evlerini basarak öldürmeye teşebbüs etti. Dicle ve Emek için ancak “koca” Hasan tarafından evleri basıldıktan sonra koruma kararı verildi.

Hasan öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklu yargılanmaya devam ediyor ve karar duruşması  18 Aralık’ta Bakırköy Adliye’sinde görülecek.

Dicle ve Emek erkek şiddetine maruz kalan,devlet tarafından korunmayan, haklarında ancak öldürülmeye çalışıldıktan sonra koruma kararı verilen yüzlerce kadından biri. Bu yüzden bizler tekrar tekrar soracağız: Kadınlara etkin koruma verilmesi için erkeklerin öldürmeye teşebbüs etmesi mi gerekiyor? Cinayetlerin faili erkeklerin tutuklanması için kadınların öldürülmesi mi gerekiyor?

Daha önce de söylediğimiz gibi artık tek bir kadının bile öldürülmesine, şiddet görmesine tahammülümüz yok.

 

Bu yüzden 18 Aralık’ta, saat 13.50’de Dicle ve Emek’le dayanışmak için Bakırköy Adliyesi’ndeyiz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu