Güncel

Çiçek değiliz, Ensenizdeyiz

İstanbul: Dicle Y.’nin karar duruşması, Bakırköy Adliyesi’nde görüldü. Öğle saatlerinde başlayan duruşmaya Dicle’nin avukatları hazır bulunurken, geçtiğimiz duruşmaya mazeret göstermeksizin katılmayan sanık avukatları da geldi. Ayrıca duruşmayı, YDK’nın da içinde bulunduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu da takip etti.

Kimlik tespitinin ardından Dicle’nin avukatları, savunma yaptı. Dicle’yi öldürme girişiminde bulunan sanık Hasan Yıldırım’ın silahlı tehditten değil cinayete teşebbüsten cezalandırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca avukatlar; Hasan Yıldırım’ın evliliği boyunca Dicle’ye uyguladığı şiddet, gönderdiği tehdit mesajları ve öldürmek için sıktığı kurşunun kaza eseri olmadığının bilirkişi raporları ile kanıtlandığını söyleyerek cezada indirime gidilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dicle’nin avukatları ayrıca duruşmayı kadın örgütleri ile takip etmeyi özellikle tercih ettiklerini, bunun sebebinin de mahkeme heyetinin kadınların lehine yaklaşım göstermesinin olduğunu dile getirdi. Türkiye Devletinin defalarca AİHM tarafından kadına yönelik şiddet suçundan cezalandırıldığını da belirten avukatlar,

Ayrıca mahkemeye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili Av. Nur Yılmaz da katıldı. Yılmaz; mahkeme heyetine savcılık mütaalasına katılmadıklarını söyleyerek “Sanığın öldürmeye kalkışmak suçundan cezalandırılmasını istiyoruz, sabıka kaydının da bulunmasından dolayı cezada indirim yapılmamasını talep ediyoruz” dedi.

Bir Avukatın Çaresizliği: “Kadınlar Çiçektir”

Duruşmanın devamında söz alan sanık avukatı Serdar Yıldız ise, sözlerine “Söyleyeceklerim boğazında düğümleniyor” diyerek dramatik bir giriş yaparak başladı savunmasına. Hoş ne kadar savunma denebilir yaptığına bilemeyiz ama Dicle’nin avukatlarının tüm erkekleri canavar gibi göstermiş olmasından rahatsız olduğunu belirtti. Ve bu çok dramatik konuşmasına ekledi “Biz de kabul ediyoruz kadın cinayetlerinin yaşandığını, sonuçta kadınlar çiçektir”.

Anlaşılan o ki Av. Serdar Yıldız, acemi bir öğrencinin dersine son dakikalarda çalışması gibi toplumsal cinsiyet konusunu duruşmadan birkaç dakika önce ele almış olmalı ki; “etkileyici” konuşması karşısında yelkenlerimizin ineceğini zannederken sözlerine gülmemiz, şaşkına çevirdi kendisini. Bu sözlerinin üzerine duruşmaya katılan kadınlar ve kadın avukatlar avukatın sözlerine gülerken, hâkimin ise “Boğazın düğüm düğüm olmasın, konuşabilirsin” demesi ise komedi mizansenini daha da canlandırdı.

O çok bildiğimiz sözleri sıralarken avukat, (eşini çok seviyordu, bir kızgınlıktır olmuş, öldürmek isteyen öyle mi ateş eder, vs vs) mahkeme heyeti Hasan Yıldırım’a söz verdi.

Hasa Yıldırım da aynı şekilde (Dicle ile aslında mutlu olduklarını, ailesinin Dicle’yi etkilediğini, bir kızgınlıkla kapının çarpması ile silahın ateşlenmiş olabileceğini, vs vs) kendini nafile savundu.

YDK’lı Avukat Ezgi Duman Tehdit Edildi

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti karar için ara verirken, heyette bulunan savcının ise mahkeme koridorlarında dolaştığı görüldü. Avukatlardan aldığımız bilgiye göre savcının bu tutumu usulsüz bir yaklaşım.

Ardından avukatları ve müdahil kadınları salona alan mahkeme heyeti, Hasan Yıldırım hakkında silahla tehdit değil öldürmeye teşebbüs suçundan cezalandırılmasına karar verdi. Bu kararın verilmesi durumunda Hasan Yıldırım’ın kardeşinin saldırganlaşabileceğini tahmin eden avukatlar ve kadınlar, hiç de şaşırtıcı bir manzara ile karşılaşmadı. Hasan Yıldırım, avukatlara ve kadınlara dönerek “Sizinle Allah makamında görüşeceğiz” derken, Hasan Yıldırım’ın kardeşi ise “Alnın açık, başın dik yat. Paşalar gibi dur orada” diyerek bilindik erkeklik cümleleri ile kardeşine destek verdi. Hasan Yıldırım’ın durumu; kardeşi için ne kadar gurur verici, göğüs kabartıcıdır bilemeyiz elbette ancak bu son konuşmaların dramatik olmaktan çok katışıksız bir erkeklik hali olduğunu çok iyi biliyoruz.

Ancak bu mizansenin oldukça çarpıcı olan kısmı Hasan Yıldırım’ın kardeşine işaret ederek “Ulan Ezgi, Ezgi” diye bağırmasıydı. Dicle’nin yürüttüğü hukuki mücadelede en başından beri bulunan ve Hasan Yıldırım ve ailesi tarafından daha önce de tehdit edilen YDK’lı Av. Ezgi Duman’ı kardeşine hedef olarak gösteren Hasan Yıldırım’ın bu tehdidinden sonra kadınlar ve avukatların isteği üzerine, mahkeme heyeti bu durumu zapta geçti.

Kadınlar ve avukatlar, olası bir saldırıya karşın mahkeme salonundan polis eşliğinde çıktı.

 

Duruşmanın bitmesiyle Av. Serdar Yıldız’a tepki gösteren YDK’lılar “Biz kadınız, çiçek senin babandır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu