Güncel

Dersimli kadınlar 25 Kasım için sokaktaydı!

Dersim: Dersim’de hazırlıklarına günler öncesinden başladığımız 25 Kasım için bugün sokaklardaydık. Birçok kadın kurumunun bir araya gelerek örgütlediği eyleme bizde YDK olarak katıldık.

Sanat Sokağı’nda biraraya gelerek; “Tacize-tecavüze, savaşa, kadın katliamlarına çocuk istismarına dur de” şiarlı pankartımızla Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtik. Yürüyüş boyunca “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Jin jiyan azadi”, “Biji berxwedana YPJ” sloganlarını hep birlikte attık. Kortejimizin en önünde; işçi, köylü, ev emekçisi kadınları ve çocuk gelinleri temsil eden kadınlar yürüdü.

Biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak “Reyhaneh Biziz, Biz Arin’iz”, “Kader Ortakaya Ölümsüzdür”, “Arin Mirkan Ölümsüzdür”, “Kobane’de Direnen Kadınları Selamlıyoruz” yazılı dövizlerimizle 25 Kasım gündemimizi sokaklara taşıdık.

 

“Eşit ve özgür bir yaşama kurmanın vaktidir”

Yürüyüşün ardından Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdik. Kadın Platformu adına okunan basın metninde “1960 Dominik’te hunharca katledilen Mirabel Kardeşlerden, Arin Mirxanlara, Kader Ortakayalara kadınların mücadelesi ve dayanışması artarak devam ediyor. Bugünde başta Kürt kadınları olmak üzere Rojava’da eşit ve özgür bir yaşam kuranların, bu yaşamın parçası Kobane’de direnip vatanlarını barbar IŞİD çetesine karşı ölümüne savunanların mücadelesiyle birleşmenin, dayanışmayı büyütmenin zamanıdır denildi.

Basın metninin okunmasının ardından 25 Kasım’ı anlatan Zazaca bir konuşma yapıldı. Bu konuşmanın ardından sloganlarımızı bir kere daha haykırarak eylemimizi sonlandırdık. Eyleme Dersim LGBTİ oluşumu Roştiya Asme de dövizleriyle katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu