Güncel

Dersim YDK tecavüz duruşmasına katıldı

“Dedikodu çıkmasın diye tecavüz ettim!”

Dersim: Dersim’de geçen senelerde yaşanan iki kadın cinayeti ve öldürülen kadınlardan birinin evinde polis şapkası bulunmasından sonra dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. Dava avukatının bu sebeple davayı takip etmesi engellenmişti. Dava hala sürüyor.

Ovacık’ta AKP’li Rıza Çolak, engelli bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmuş, ”Ben devletin adamıyım” diyerek savunma yapmış ve ardından serbest bırakılmıştı. Yine tecavüze uğradıktan sonra intihar eden ya da tacize maruz kalan genç kadınların haberlerine bir yenisi Çemişgezek’ten Hozat’a ve oradan da Ovacık’a taşınan bir olayla eklendi.

Engelli bir kadına tecavüz davasının duruşmasına Yeni Demokrat Kadınlar olarak katıldık. Burada bizleri öfkelendiren savunmalarla karşılaştık. Tecavüzcünün, ne kadar büyük bir “hayal gücü”  olduğunu bu duruşmadaki savunmada gördük.

Savunmasından bir bölümü aynen yazıyoruz:

Doktorun tavsiyesiyle günde bir bira içiyorum. Festivalden sonra gece 7 sularıydı, ayışığı vardı. Yanıma gelerek bana bıçak çekti. Bıçak izi de var. Beni tahrik etti. Sevdiğim bir kız var, bundan kaynaklı ses çıkarmadım, dedikodu olmasın diye. Sevdiğim kızla aram bozulmasın istedim.”

TC yasalarında var olan tahrik indirimini duymuş ve bundan kaynaklı kendi kendine fantezi yaratarak çelişkili ifadelerde bulunuyordu sanık. “İçkili olması”, “ay ışığının olması”, bir de “bıçakla tehdit edilerek bıçaklanması” ve “tahrik olması” onun tecavüzü için sebepti. Ve onun bu aymazca ifadesi bizlerin öfkelendirdi mahkeme sırasında. Festivalin gerçekleştiği Temmuz ayında saat 7 sularında havanın kararmadığı ve ay ışığını olamayacağı herkesin bildiğin bir gerçekken, tecavüzcü bunu o an unutmuş olabilir!

Kadına yönelik şiddet ile ilgili mahkemelerde yaşanan ceza indirimleri şiddete, tecavüze, tacize ve cinayete teşvik etmekteyken, hiçbir caydırıcılığı da yoktur.

Mahkeme bir sonraki duruşma için 28 Mart tarihini verdi. Biz Yeni Demokrat Kadın olarak bu mahkemeyi de takip edeceğiz ve bunun teşhirini yapacağız.

Dersim YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu