Güncel

Deriteks’ten 8 Mart açıklaması

H. Merkezi: 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Deriteks Sendikası, “8 Mart dünyanın her yerinde işçi-emekçi kadınlar tarafından bir eylem ve mücadele günü olarak kutlanmakta ve kadınların ‘örgütlüysek güçlüyüz-özgürüz’ mesajını verdikleri, baskıya ve sömürüye karşı haykırdıkları bir gün olmuştur” dedi.

 

Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (Deriteks Sendikası), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.

 

8 Mart’ın kan ve can bedeli yazılan direnişinin kısaca aktarıldığı açıklamada “8 Mart dünyanın her yerinde işçi-emekçi kadınlar tarafından bir eylem ve mücadele günü olarak kutlanmakta ve kadınların, kadın işçilerin sorun ve taleplerini haykırdıkları, ‘örgütlüysek güçlüyüz-özgürüz’ mesajını verdikleri, baskıya ve sömürüye karşı haykırdıkları bir gün olmuştur” dedi.

 

“Örgütlü mücadeleyi yükseltelim”


Punto Deri’de işçi kadınların direnişlerinin 220.gününde olduklarını vurgulayan Deriteks Sendikası, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı “Kadın işçiler işyerinde örgütlü olurlarsa güçlü olabilirler, her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı durabilirler. İşyerinde ayrımcılığa karşı çıkabilir, emeğinin karşılığını talep edebilir. Kendisine yönelik her türlü şiddete karşı durabilir. Ve toplumda ikinci sınıf vatandaş olmayı reddedebilir” dedi.

 

8 Mart’ın tatil edilmesini, kadın işçiler için eşit işe eşit ücret verilmesini, kız ve erkek çocuklara eşit fırsat ve imkanların sunulmasını, kreş hakkı ve daha iyi çalışma koşullarının oluşmasını isteyen Deriteks, bunun için “Örgütlü mücadeleyi yükseltilmeliyiz” çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu