Güncel

Çocuk doğran kadınlara “ilk altın devletten”!

H. Merkezi: Çocuk doğuran kadınlara “ilk altın devletten” yasası Resmi Gazete’de yayımlandı; yasaya göre ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta 600 lira ödenecek.

“Kadını annelik rolüne hapsettiği” ve “cinsiyetçi rolleri pekiştirdiği” ve “Kadınları istihdam alanlarında dışlayarak, esnek çalışmaya mahkum ettiği” gerekçesiyle kadınlar tarafından yoğun şekilde eleştirilen Aile Paketi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre çocuk yapan ailelere, çocuk sayısına göre devlet altın parası ödeyecek. Yasaya göre; Türkiye vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak.

Bu yardım Türkiye vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türkiye vatandaşı ise anneye yapılıyor. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Böylece üç çocuk sahibi olan bir ailenin alacağı para toplamda 1.300 lirayı bulacak. Bu miktarı isterse hükümet artırabilecek. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. Söz konusu ödemelerin usulünü ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belirleyecek. Söz konusu yardımdan gurbetçi aileler de yararlanacak. Eğer anne babadan birisi yabancı uyruklu ise yardım Türkiye vatandaşı olana verilecek.

Aile Paketi’nin ikinci aşamasında ise annelerin çocuk sayısına göre; ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma imkanı olacak. Söz konusu dönemlerde yarım maaş iş yerinden, kalan kısım ise İş-Kur’dan alınacak. Memurlar ise çocuk sayısı ne olursa olsun, bu hakkı 6 ay olarak kullanabilecek. Evlat edinilmesi halinde ücretli ve ücretsiz doğum izinlerinden yararlanılacak. Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Doğumda babalar için verilen 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı. Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getiriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu