Güncel

Cinsel suçları ihbara yeni düzenleme geliyor!

Anayasa Mahkemesi, tanık olduğu bir suçu bildirmeyenlere hapis cezası verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK)78. maddesini iptal etti. Aile içi şiddet, cinsel taciz ve ensest gibi insanlık onurunu aşağılayan suçları bildirmeyen  kişileride kapsayan iptal kararı; Resmi  Gazete’de yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Yüksek Mahkeme‘nin Anayasa’nın  38. maddesiyle çeliştiği için iptal ettiği TCK’nın 278. maddesiyle ilgili olarak TBMM‘nin 6 içinde yeni bir düzenleme yapması gerekiyor.

1982 Anayasası’nın çeşitli tarihlerde bazı hükümleri değiştirilen ve eklemeler yapılan Suç ve Cezalara İlişkin Esasları kapsayan 38. maddesi, “Hiç kimse kendisini ve yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamaz” diyor. TCK’nın 278. maddesi, tanık olduğu halde suçu bildirmeyenlere 1 yıl hapis cezası öngördüğü halde, Anayasa hükmüyle çeliştiği için uygulanamıyordu.  Özellikle aile içi cinsel tacizlerde, sessiz kalan aile büyüklerine ceza verilemiyordu.

Anayasa Mahkemesi‘nin TCK’nın 278. maddesinin 6 ay içersinde yeniden görüşülmek üzere ipta etmesiyle, Meclis’in bu maddenin düzenlenmesinde nasıl bir yakaşım sergileyeceği merak ediliyor.

KADIN YARGICIN İSYANI

Bingöl’ün Genç Savclığı erkek kardeşler hakkında “cinsel taciz” suçundan Anne A.T. hakkında da “Olayı ilgili makamlara bildirmediği gerekçesiyle TCK’nın 278. maddesinin uygulanması için dava açmıştı..

Şu an Isparta  Sütçüler İlçesi’nde görev yapan  Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Tülin Keleş, iki yıl önce kız kardeşlerine tecavüz ettiği gerekçesiye erkek kardeşler E.T. ve E.T.’yi 4 yıl 8 ay 7’şer gün, R.T.’yi  de 3 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum etmişti.

Erkek çocuklarının, kız kardeşlerini taciz ettiğini bilmesine karşın “vicdani” gerekçelerle bunu polise ya da savcılığa ihbar etmeyen anne hakkında ise Anayasa’nın 38. maddesindeki “Hiç kimse kendisini ve kanunda gösterilen yakınlaını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda göstermeye zorlanamaz hükmü nedeniyle ceza verilemedi.

6 AYDA CEZA ÇIKACAK

Ancak Yargıç Tülin Keleş, Bingöl’den Isparta’ya tayin edildiği halde, davanın peşini bırakmadı ve olayı bildiği halde ihbar etmeyen Anne’nin suçu açıklayamamasında “vicdani nedenler” bulunduğu ve TCK’nın 278. maddesince ceza almasının Anayasa’nın 38. madde’sine aykırı olduğunu gerekçesiyle TCK’nın 278. mmadesinin iptali için Anayasa Mahkemesi‘ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal etttiği Türk Ceza Kanunu‘nun “İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Mağdur 15 yaşından küçükse bu ceza yarı oranında artırılır” diyen TCK‘nın 278. maddesi uyarınca  üç erkek çocuğunun kız kardeşlerine cinsel tacizde bulunması olayını  ilgili makamlara bildirmediği için cezalandırılması talebiyle anne hakkında açılan kamu davasını Sütçüler İlçe Yargıcı Tülin Keleş Anayasa Mahkemesi‘ne yaptığı başvuru sonuçlanıncaya kadar beklemeye aldı.

Öncek gün yaplan toplantıda Anayasa Mahkemesi TCK 278. maddesini iptal etti. Anayasa Maahkemesi’nin kararı 6ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süre zarfında TBMM, TCK’nın iptal edilen 278. maddesini yeniden düzenleyecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu