Güncel

“Cinsel Şiddet Tablosu”

Erkek birliğinin ve bu birlikten doğan erkek egemen gücün birliğinin ortaklaştığı ve hedef olarak kadınların seçildiği sınırlar içerisinde yaşamaktayız. Bu sınırın adı T.C’ dır. Sürekli taciz ve tecavüz davalarını ertelendiği, suçluları hemen ertesi gün serbest bırakıldığı daha da önemlisi suçlu olarak tecavüze uğrayan kadınların görüldüğü bir ülkede yaşam bulmaktayız.

Bu sistem bu erkek egemen sistem gerçekleri ne kadar gizlemeye çalışsada gerçekler yağ misali su yüzüne çıkmaktadır. Ülke genelinde hemen hemen her gün bir kadın ve ya çocuk tacize veya tecavüze uğramakta ancak bunların çok azı(fakat geçmişe oranla artmakta) şikâyetçi olmakta. Ülke genelinde “Türkiye’nin tecavüz, çocuk istismarı ve taciz suçları” verileri açıklandı. Tabi bizler eminiz saldırılara uğrayan ve bu istatistiklere sığmayan, geçemeyen çok sayıda kadın ve daha çok küçük yaşta olan çocuklar bulunmakta.

Sadece İstanbul’da 2011 yılında bin 486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismar, 2 bin 223 taciz davası açıldı. İstanbul’u tecavüz davasında 568 olayla İzmir, çocuk istismarında 1162 olayla Ankara izledi. Taciz davasında da İzmir, İstanbul’un ardından 901 davayla ikinci sırayı aldı.

Adalet Bakanı, “Türkiye’nin tecavüz, çocuk istismarı ve taciz suçları” istatistiklerini açıkladı. Bir soru önergesi üzerine, 2011 verileriyle beraber 81 ilde açılan “Tecavüz, çocuk istismarı ve taciz suçları” davalarının dökümünü verdi. Bu dökümler şöyle;

Birinci sırada İstanbul yer alıyor

İstatistiklere göre, Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’da 2011 yılında bin 486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismarı, 2 bin 223 taciz davası açıldı. Açılan davalar temel alındığında İstanbul’u tecavüzde İzmir (568), çocuk istismarında Ankara (Bin 162) izledi. Taciz davasında da İzmir, İstanbul’un ardından 901 davayla ikinci sırayı aldı.

ADANA’DA 461 VAKA

Akdeniz Bölgesi’nin önemli kentlerinden Adana’da 461 tecavüz, 656 çocuk istismarı ve 291 taciz davası açıldı. Bölgenin bir diğer önemli şehri olan Antalya 432 tecavüz, 548 çocuk istismarı, 473 taciz davasıyla öne çıktı. Antep 558, Bursa 545, Mersin de 500 çocuk istismarı davasıyla bu haritanın önemli kentleri arasında yer aldı. Kayseri’deki veriler ise şöyle: Tecavüz davası (263), çocuk istismarı davası (374), taciz davası (273).

DOĞU’DA DÜŞÜK

Dersim’de 2011 yılında 3 tecavüz, 5 çocuk istismarı, 3 taciz davası açıldı. Türkiye’nin muhafazakâr illeri arasında gösterilen Konya, 609 çocuk istismarı davasıyla ilk 5 il arasında yer aldı. Konya 354 tecavüz ve 438 taciz davasıyla da öne çıktı. Karadeniz’in önemli kentlerinden Samsun’da ise 418 çocuk istismarı davası açıldı. Kürt bölgesinin en büyük kenti Diyarbakır’a ait veriler ise şöyle: Tecavüz davası: 92, çocuk istismarı davası: 193, taciz davası: 75.

Not: Bu verilerde yer almayan bu istatistiklere sığmayan veya geçmeyen mahallelerin evlerin, zindanların duvarları arasına sığdırılan kapatılan çok sayıda taciz ve tecavüz davaları ya da gerçekleri bulunmakta.

İstanbul’dan bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu