Güncel

AKP: “Eşcinsellik toplumsal bozulmayı özendiriyor”!

Bugün TBMM’de CHP’li Milletvekili Binnaz Toprak’ın LGBT’lerin sorunları üzerine sunduğu önerge AKP ve MHP’nin oy çokluğu olması nedeniyle reddedildi.

BDP’nin de desteklediği önerge de Ertuğrul Kürkçü: “Çoğunluğun hakkını savunmak çok kolay. Heteroseksüeller eşcinsellerin haklarını savunduğu zaman Türkiye başka bir ülke olacak. Yoksa eşcinsel gördüğünüz yerde taşlarsınız, taşlayamadığınızda da Meclisi kızgınlıkla terk edersiniz. Bazı kadınlar bazı kadınları, bazı erkekler bazı erkekleri sever. Bu gerçekliği kabul etmek çoğunluğun sorumluluğudur” dedi.

 

“Toplumsal bozulmayı özendiremeyiz!”

Kürkçü; R.T Erdoğan’ın 2002 yılında “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart. Zaman zaman bazı televizyon ekranlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyoruz” sözünü hatırlatarak söylediğinin arkasında durması gerektiğinden bahsetti.

Kürkçü’nün ardından söz alan AKP Milletvekili Türkan Dağoğlu ise “AK Parti, insana insan olduğu için değer verip yasalar önünde herkesi eşit saymakta, yaradılanı yaradandan ötürü sevdiğini her vesileyle dile getirmektedir. Sosyal düzeyde alınan tedbirler de belli bir cinsel yönelime değil tüm insanlığın faydasına yöneliktir. Bununla birlikte insanımıza atfettiğimiz bu önem, genel halkımızın onaylamayacağı yaşam biçimlerine kapı aralayarak, bir nevi özendirerek toplumsal bozulmayı tetikleyecek uygulamalar bir demokrasi kriteri olarak değerlendirilemez” dedi.

 

“LGBT durum normal dışı bir davranıştır”

Kadın cinayetleriyle mücadelemizde biz kimseyi trans birey olduğu için görmezden gelmedik. LGBT bireylere karşı bir kayıtsızlık görüldüğü yönündeki iddialar gerçekle bağdaşmamaktadır” diyen Dağoğlu hemen ardından baklayı ağzından çıkararak “LGBT durum normal dışı bir davranıştır. Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesi bir hak değil bilakis cinsel kalıpların tersyüz edilmesinin marifetmiş gibi ortaya koyan toplumsal bir bozulmanın önünü açan bir uygulamadır. Kendimize bu konuda batıyı model olarak almamız gerektiği iddiaları temelsiz buluyorum” dedi!

“Yapılması gereken; sivil toplumla ortak bir çalışma yürüterek trans bireylere yönelik nefret saldırılarının ve cinayetlerinde ön alıcı tedbirler getirilmesi, bunun aksi yönünde davranan görevlilerin ve yargı mensuplarının keyfi veya ayrımcı gerekçelerle kararlar almasının etkin şekilde önlenmesidir” diyerek de ikiyüzlülük yapan Dağoğlu’nun konuşmasının ardından oylamaya sunulan LGBT önergesi oy birliğiyle reddedildi

 

(AMED YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu