Güncel

Çilem Doğan duruşması başladı “O adamın adını anmayın, iğreniyorum”

Adana: Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan “eşi” Hasan Karabulut’u öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Çilem Doğan’ın duruşması başladı. Duruşma öncesi kadınlar adliye önünde açıklama yaparken, duruşmada Hasan Karabulut’un yakınları gazetecileri ve Çilem’in yakınlarını tehdit etti.

Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan “eşi” Hasan Karabulut’u öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Çilem Doğan’ın ilk duruşması bugün görülüyor. Duruşma öncesi adliye önünde bir eylem yapan Adana Kadın Platformu “Meşru müdafaa haktır, Çilem’e beraat” yazılı pankart açtı.

“Çilem ölmemek için öldürdü”
Basın açıklamasını okuyan Av. Cemre Topal, Çilem’in, Hasan Karabulut’un daha önce de defalarca yaptığı gibi fuhuşa zorlaması, üzerine kapıyı kilitlemesi, şiddet uygulamaya başlaması ve kendisini öldüreceğine dair yaşadığı yoğun korku neticesinde ölmemek için öldürmek zorunda kaldığını ifade etti. Meşru müdafa koşullarının son derece net olduğunu söyleyen Topal, maruz kaldığı erkek şiddetine karşı kendisini savunan Çilem’in bugün tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Davanın müdahil avukatlarından Fatoş Hacıvelioğlu, hazırlanan iddianameye göre Çilem’in tahliye edilmesi gerektiğini ve öyle olmasını beklediklerini söyledi.

Gazetecilere ve Çilem’in yakınlarına tehdit
Daha sonra aralarında Partizan okurlarının da olduğu kitle duruşma salonuna geçti. Burada Çilem Doğan verdiği ifadesinde “Üç yıl boyunca şiddet gördüm. O adamın adını ağzınıza almayın, iğreniyorum” dedi.

Duruşma sürerken Hasan Karabulut’un akrabaları gazetecileri ve Çilem’in yakınlarını taciz ederek mahkeme heyetinin gözleri önünde “Bunları parçalayacağız” şeklinde tehditlerde bulundular.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu