Güncel

Adana’da Cansel için eylem “AKP sorumludur”

Adana: Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de matematik öğretmeni Bayram Özcan tarafından tecavüze uğradıktan sonra intihar eden 17 yaşındaki lise öğrencisi Cansel Buse Kınalı Adana’da unutulmadı.

Dün akşam saatlerinde Eğitim Sen Kadın Meclisi’nin çağrısı ile İnönü Meydanı’nda biraraya gelen demokratik kitle örgütleri  ve siyasi kurumlar basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Şükran Yeşil konuşmasında her gün 5 kadının katledildiği ülkede erkek devlet şiddetinin bu kez Kayseri’de 17 yaşındaki lise öğrencisi Cansel Buse Kınalı’nın katliama uğradığını belirtti.

 

“Bu katliamdan AKP sorumludur”

Yeşil “Bir hafta önce matematik öğretmeni Bayram Özcan tarafından tecavüze uğrayan Cansel, durumu okul yönetimine bildirmesine rağmen, daha önce de cinsel istismardan sabıkası olan öğretmen hakkında hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu yaptığı açıklamada olayın ‘adli bir vaka’ olduğunu, adliyeye savcılığa intikal ettiğini, okul yönetiminin açığa alındığını ve öğretmenin tutuklandığını söylüyor” dedi.

 

Tacizin, tecavüzün üzerini örten, görmezden gelenler de tecavüzcülere ve kadın katillerine tahrik indirimi sağlayan yargı sistemi de bu cinayetin sorumlularıdır” şeklinde konuşan Yeşil, “Bu cinayetten ‘kadına yönelik şiddet yok, algıda seçicilik var’ diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’ndan ‘Kız çocuklarınıza şehvetle dokunmanız haram değildir’ diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na erkek egemen sistem ve AKP devleti  sorumludur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu