Güncel

Cansu Kaya’nın hesabını soracağız!

İstanbul: Taksim’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘nun çağrısıyla saat 19.30’da Tünel’den Galatasaray Meydanı’na, Cansu Kaya, Özgecan Aslan ve katledilen tüm kadınlar için yürüyüş yapılarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Saat 19.30’da kitlenin Tünel’de toplanmasıyla başlayan yürüyüş boyunca Cansu Kaya’nın nasıl katledildiği ve Özgecan Yasası’nın neden çıkması gerektiği hakkında konuşmalar yapılırken “Cansu’nun hesabı sorulacak“, “Yaşam hakkımızı alacağız“, “Özgecan yasası istiyoruz“, “Kadın cinayetlerini durduracağız“, “Yasayı çıkart kadını yaşat” sloganları atıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın metnini okuyan Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Cansu Kaya’nın katledilmesinin ardından 3 kadının daha öldürüldüğünü belirterek kadın katillerine yapılan indirimlerin kaldırılmadığı ve Özgecan Yasası çıkmadığı sürece kadın cinayetlerinin artarak devam edeceğinin altını çizdi. Özgecan Yasası’nın çıkması için 8 neden belirten Kav, kadın cinayetlerinin sürmesinin sebebinin ‘erkek şiddetini aklamak’ olduğuna değindi. Kadın katillerinin cezalarında uygulanan indirimlerin cinayet işlemeyi aklından geçiren erkeği rahatlattığını, bu indirimlerin ise adaletsizlik ve insanlık ayıbı olduğu vurgusunu yaptı. Özgecan Aslan cinayetinin ardından toplumun geniş kesiminin katillere uygulanan indirimlerden rahatsız olarak ‘Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis’ cezasının yasalaşmasını talep ettiklerini söyledi. Kav, “İstanbul Sözleşmesi’nden hareketle, Ceza Kanunu mevzuatının, kadına yönelik şiddetle ilgili maddelerinin gözden geçirilip güncellenmesi hukuken de zorunludur” dedi. Kadın cinayetleri karşısında ise idam, hadım etme gibi insan haklarına aykırı önerilerin önünü kapatacak olanın evrensel adalete uygun düzenleme indirimlerin kaldırılması olacağını belirtti.

‘Yasta değil, isyandayız’

Basın açıklamasının ardından YDK adına yapılan konuşmada Cansu Kaya, Özgecan Aslan ve katledilen tüm kadınlar adına burada bulunduklarını belirtti. Kadın cinayetlerinin artışına değinen YDK, kadın-erkek eşitliği sağlanmasının özgürlüğün bir parçası olduğu vurgusu yaparak, “Kendi adaletimizi kurana kadar mücadeleye devam edeceğiz, bu yüzden yasta değil, isyandayız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu