Güncel

(Çağrı)”Haklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz!”

Erkek devlet yine iş başında! Kadın katliamlarının, kadına yönelik her türlü şiddetin her geçen gün yeni bir boyut kazanarak devam ettiği günümüzde, kadınların yıllardır mücadele yürüterek elde ettikleri kazanımlara da göz dikildi.

14 Ocak’tan beri “Aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarının araştırılması ve aile kurumunun güçlendirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla” çalışma yürüten TBMM Boşanma Komisyonu, 6 Mayıs günü raporunu açıkladı. Meclise Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve 6284 sayılı Şiddet Önleme Kanunu’nda bazı değişiklikleri yapılmasını öneren rapor taslağında erkek şiddetine karşı yasal mekanizmaları zayıflatan ve kadınların boşanmasını zorlaştıran öneriler getirildi.

Kadın kimliğini yok sayan, kadını “aile” cenderesine hapseden komisyon raporu ile kadınların nafaka hakkına el konuluyor, yaşadığı şiddete tepki göstermesinin önü kesilmeye çalışılıyor. Bütün bunlarla beraber kadının, boşandığı takdirde sosyal alanlarını kısıtlayan, kadınların gördüğü şiddete dair “delil” isteyen erkek devlet, kadına yönelik şiddet ve kadın katliamının önünü açıyor.

Kadını en az 3 çocuk doğurması gereken bir kuluçka makinesi olarak gören, kürtaj hakkına el koymaya çalışan, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı devreye sokan devletin kadın kimliğini aile içerisinde yok etmeye çalışan erkek devletin bu hamlesi zihniyetine tezat teşkil etmiyor. Ancak bizler, bu zihniyeti yakından tanısak da alışmıyoruz! Kadınlar olarak yıllardır verdiğimiz mücadele ile elde ettiğimiz hakların elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz!

Haklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğimizi haykırmak, mücadelemizi ve kadın dayanışmamızı büyütmek için Yeni Demokrat Kadın olarak bileşeni olduğumuz Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun 22 Mayıs Pazar günü, saat: 14.00’te Kadıköy Süreyya Operası’nın önünde gerçekleştireceği eyleme çağırıyoruz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu